
Raziskovalci so kokoši genetsko spremenili tako, da v jajcih proizvajajo človeške beljakovine, ki so lahko osnova zdravil. Številne bolezni se namreč pojavijo, ker telo ne proizvaja zadostne količine beljakovin, ki ustavljajo njihov razvoj.
Zdravila na osnovi beljakovin, kot sta na primer terapiji za raka Herceptin in Avastin, so lahko učinkovita, ko odpovedo tradicionalna zdravila, a njihova pomanjkljivost je, da so zelo draga. Raziskava znanstvenikov inštituta Roslin iz škotskega Edinburgha, ki jo vodijo skupaj s povezanim podjetjem Roslin Technologies, pa bi lahko pomenila mnogo cenejše proizvodne procese, piše britanski BBC.
Genetsko spremenjene kokoši
Jajca kokoši s spremenjenim genomom vsebujejo velike količine visoko kakovostnih beljakovin, ki so, kot so pokazali laboratorijski poskusi, najmanj tako učinkovite kot enakovredna zdravila. Samo tri jajca vsebujejo klinično pomembno dozo.
Za zdaj kokoši proizvajajo dva tipa beljakovin. Ena je makrofag CFS, razvijajo jo kot terapijo za stimulacijo poškodovanega tkiva, da bi se to samo popravilo. Druga je interferon alfa-2a, ki ima močne antivirusne in protikancerogene lastnosti. Ekipa raziskovalcev je prepričana, da lahko še razširi nabor beljakovin, ki jih bodo valile transgene kokoši.
Razvajene kokoši
Živali ne trpijo, celo razvajene so, navzočnost človeških proteinov v njihovem telesu jih ne prizadene, zagotavlja doktorica Lissa Herron iz podjetja Roslin Technologies. "Kar se kokoši tiče, normalno valijo jajca. To nikakor ne vpliva na njihovo zdravje," je zagotovila zaskrbljenim ljubiteljem živali.
Raziskava poteka v zavarovanem objektu znotraj inštituta Roslin, kjer v prostornih kokošnjakih vzrejajo več deset transgenih živali, katerih naloga je zvaliti 300 jajc letno.
Družbo jim delajo tudi petelini, ki imajo dvojno vlogo. Kokoši bolj valijo jajca, če je v njihovi bližini petelin. Poleg tega samce potrebujejo za vzrejo novih transgenih kokoši. Te namreč niso kloni, ampak na svet pridejo na konvencionalen, biološki način.
Jajca, ki jih zvalijo, nato potujejo v od kakofonije kokošnjakov ločeni laboratorij, kjer jih razbijejo in rumenjake ločijo od beljakov. Rumenjakov ne uporabijo, beljak pa je tisti, ki vsebuje velike količine medicinsko pomembnih beljakovin.
Upanje za številne bolnike
Transgene kokoši bi tako lahko postale pionirke pri proizvodnji boljših in cenejših zdravil. Tudi pri tej raziskavi, tako kot pri vseh, ki obetajo, sicer obstaja težava. Do dejanskega nastanka prelomnega zdravila morajo poteči tudi desetletja nadaljnjih raziskav in preizkusov. V tem primeru ocenjujejo, da bi razvoj zdravil skupaj z reglatornimi postopki trajal med deset in dvajset let.
"Proizvodnja beljakovin s pomočjo kokoši stane deset- do stokrat manj kot proizvodnja v tovarnah. Zato upamo na vsaj desetkrat nižje skupne proizvodne stroške," je dejala Herronova.
Medtem ko je treba pri ndustrijski proizvodnji poskrbeti za sterilno čiste prostore, kar s seboj prinese visoke stroške, kokoši potrebujejo le - kokošnjake.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.