Smrt zvezd, ki so večje od Sonca, običajno zaznamuje supernova. Zvezda eksplodira, preostalo jedro pa se zaradi lastne gravitacije sesede in tvori črno luknjo. Včasih pa pride do pojava, ko eksplozija črno luknjo požene po galaksiji. Raziskovalcem je sicer znanih veliko tovrstnih potujočih črnih lukenj, ki pa so v vesolju praktično nevidne, zaradi česar jih je zelo težko odkriti.
Astronomi menijo, da po naši galaksiji kroži kakšnih 100 milijonov prostih črnih lukenj. Univerza v Kaliforniji v Berkeleyju pa naj bi zdaj našla objekt, ki bi lahko bil ena od teh prosto plavajočih črnih lukenj.
Po šestih letih opazovanja so identificirali predmet, ki je od nas oddaljena 5000 svetlobnih let. Nahaja se v spiralnem kraku Rimske ceste. Ekipa iz Berkeleyja ocenjuje, da je masa najdenega predmeta od 1,6- do 4,4-krat večja od mase Sonca.
Astronomi bodo zdaj ugotavljali, koliko takšnih zvezdnih duhov je v naši galaksiji. Pridobljene informacije bi jim lahko pomagale preučevati razvoj zvezd in galaksij ter ugotoviti, ali se v teh objektih nahajajo tudi kakšne primarne črne luknje. Menijo, da so takšne luknje v velikem številu nastale po velikem poku. Po predhodnih ocenah je v galaksiji približno 200 milijonov 'zvezdnih duhov'.
Najden objekt bi lahko sicer bil tudi nevtronska zvezda. Njihova gravitacija je uravnotežena z notranjim nevtronskim tlakom, ki preprečuje, da bi se spremenila v črno luknjo. Znanstveniki z inštituta Space Telescope Science Institute v Baltimoru medtem ocenjujejo, da je teža veliko večja, kot so ocenili znanstveniki na Berkeleyju, s čimer je najdba skoraj zagotovo črna luknja.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.