Eksperimentalna japonska vesoljska misija, da bi zmanjšali število "vesoljskih smeti", ni uspela, so danes sporočili japonski predstavniki. Gre za hud udarec japonski vesoljski tehnologiji.
Okoli Zemlje kroži okoli sto milijonov različnih kosov "smeti", vključno s številnimi odsluženimi sateliti in deli raket. Nekateri kosi so tudi precej veliki in lahko pomenijo nevarnost za vesoljske polete.
Znanstveniki japonske vesoljske agencije Jaxa so skušali težavo z vesoljskimi smetmi reševati s posebnim elektrodinamičnim lovilcem, ki so ga ustvarili s pomočjo proizvajalca ribiških mrež. Ta lovilec iz žic nerjavečega jekla in aluminija bi ujel "smet", jo upočasnili in usmerili proti Zemljini atmosferi, kjer bi potem zgorela.
Ta lovilec bi bil dolg kar 700 metrov. Moral bi se namestiti iz transportnega plovila, ki je decembra odpeljalo zaloge astronavtom na Mednarodni vesoljski postaji.
Vendar pa so se že kmalu po izstrelitvi pojavile težave. Tehniki so jih skušali odpraviti več dni, a so imeli le teden dni časa, da izvedejo misijo, preden bi se transportno plovilo vrnilo na Zemljo. To se je zgodilo danes zjutraj, veliki lovilec pa se v vesolju očitno ni namestil.
To je danes priznal tudi vodja misije Koiči Inoue. "To je precej veliko razočaranje, saj smo misijo končali, ne da bi dosegli enega od glavnih ciljev," je dejal.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.