Indija je danes iz svojega vesoljskega izstrelišča Sriharikot izstrelila raketo, ki je v vesolje ponesla 104 satelite. Po navedbah indijske vesoljske raziskovalne organizacije ISRO so se vsi uspešno namestili v orbito, s čimer je Indija postavila svetovni rekord v uspešni izstrelitvi največjega števila satelitov.
Raketo so izstrelili malo pred pol deseto uro po lokalnem času in je proti vesolju drvela s hitrostjo 27.000 kilometrov na uro. Sateliti so se v orbito namestili v razponu pol ure. Gre za glavni satelit za opazovanje Zemlje, težak 714 kilogramov, in 103 manjše nano satelite v skupni teži 664 kilogramov.
Skoraj vsi nano sateliti so iz drugih držav - večina iz ZDA, ostali pa še iz Izraela, Kazahstana, Nizozemske, Švice in Združenih arabskih emiratov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"To je velik trenutek za nas (...) Potrjeno je, da so se vsi sateliti uspešno namestili v orbito," je sporočil vodja misije in znanstvenik pri ISRO B Jayakumar. Tudi indijski premier Narendra Modi je sodelujočim čestital za izjemen uspeh, s katerim je Indija podrla predhoden rekord Rusije. Ta je junija 2014 hkrati uspešno izstrelila 37 satelitov.
Indijski vesoljski program je zelo ambiciozen, v njem tudi misiji na Venero in Jupiter
Uspešna izstrelitev je po pisanju britanskega BBC še en dosežek ambicioznega indijskega vesoljskega programa, ki si je prislužil ugled z nudenjem zanesljivih storitev za nižjo ceno kot ostali uveljavljeni vesoljski programi. Indija je tako v zadnjih dveh desetletjih postala pomemben igralec na dobičkonosnem trgu komercialnih vesoljskih storitev.
Indijska vlada je tudi povečala proračun za svoj vesoljski program, del katerega naj bi bili misiji na Venero in Jupiter.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.