Zemeljsko jedro je po dosedanjih predvidevanjih sestavljeno iz okoli 85 odstotkov železa in 10 odstotkov niklja, preostalih pet odstotkov pa je za zdaj še neznanka. Dolga leta so znanstveniki skušali ugotoviti, kaj je tisti "manjkajoči element" v osrčju Zemlje.
Japonski znanstveniki so to skušali ugotoviti z eksperimenti. Zlitini železa in niklja so dodali silicij, nato pa zmes izpostavili visokim pritiskom in temperaturam, podobnim tistim v notranjosti Zemlje. Odkrili so, da se sestava ujema s seizmičnimi podatki o zemeljskem jedru.
"Verjamemo, da je silicij pomemben element – okoli pet odstotkov teže središča Zemlje bi lahko bil silicij, ki je raztopljen v železo-nikljevih zlitinah," je za BBC pojasnil vodja raziskovalcev Eiji Ohtani iz Univerze v Tokiju.
To odkritje bi lahko pripomoglo k boljšemu razumevanju, kako je pred 4,5 milijard leti nastala Zemlja.
Znanstveniki sicer domnevajo, da je najbolj notranji del Zemlje trdna krogla s premerom okoli 1200 kilometrov. Ker pa je ta preveč globoko v notranjosti, da bi jo lahko neposredno raziskovali, znanstveniki proučujejo seizmične valove, ki potujejo skozi notranjost, in na tak način skušajo ugotoviti morebitno sestavo zemeljskega jedra.
Da bi lahko dokončno potrdili teorijo japonskih znanstvenikov in izključili prisotnost kakšnih drugih elementov, bodo morali opraviti dodatne raziskave. Nekateri znanstveniki namreč predvidevajo, da bi lahko tudi kisik igral pomembno vlogo v sestavi jedra našega planeta.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.