"S pomočjo produktov, ki jih razvijamo, in aplikacije, ki bo ena od prvih, ki bo omogočala, da si za uporabo nagrajen in spodbuja zdrav življenjski stil, bomo skušali uporabniku približati virtualni svet," je dejal Kalin in pojasnil, da bodo posamezniki s pomočjo virtualne resničnosti trening lahko opravili kjer koli. Poleg tega si posameznik lahko izbere svojega trenerja in naredi poljuben trening, pa naj bo to tek, veslanje ali fitnes. "Vse skupaj delaš s pomočjo igrifikacije, torej na zabaven način," je dodal.
Virtualna resničnost ne omogoča zgolj nevarnih športov in vsega, kar je v resničnem svetu prepovedano. Že zdaj se s pridom uporablja v zahtevnih tehničnih in kirurških operacijah, predvsem pa videoigrah. "Vse, kar je danes že omogočeno na internetu in preko socialnih omrežij, se postopoma seli v virtualni svet. Mi pa želimo svoje produkte ponuditi v virtualnem svetu, da bo posameznik lahko s svojim avatarjem opravljal treninge," je dejal Rudolf Leban iz podjetja Fit & Beat.
Ekipa 24UR je v objektiv ujela tudi enega od ambasadorjev projekta Benjamina Radiča, ki je profesionalni bodybuilder in med drugim tekmuje na tekmovanju MuscleMania. "On uporablja očala za tako imenovano mešano resničnost, kar pomeni, da hkrati vidi tako realni svet kot digitalnega v interakciji," je dejal Mladen Ljubišić, razvijalec tehnologije. "Če bi to bilo to na primer pri vas doma, bi ga lahko skozi ta očala spremljali in videli, kako pravilno izvesti vadbo," je dodal.
Uporabniki bodo lahko pogledali tudi pod kožo svojega trenerja in videli, kako delujejo njegove mišice. "Tudi mišice in skelet bi lahko razstavili. Če na primer delaš vaje za ramena, boš videl, kako se določenih vaj ne izvaja. Vizualno je prikazano tudi, zakaj ne," je pojasnil Ljubišić. XR (extended reality) nam fizično resničnost, v kateri živimo, razširi v več dimenzij. "Ponavadi vizualno, ampak podkrepljeno z zvokom, včasih tudi z gibanjem, če govorimo na primer o simulatorjih," pojasnjuje Matjaž Požlep iz podjetja Art Rebel 9.
Kakšna je trenutna raba te tehnologije? Vključena tudi blockchain tehnologija
"V glavnem se uporablja v igričarstvu, počasi pa dobiva prostor tudi v muzejih in doživljajskih parkih," pojasnjuje Požlep. Sistem Play to Earn pa uporabnikom omogoča, da skozi igro in vadbo pridobijo žetone (tokine) in se hkrati učijo pravilne izvedbe vaj. Ekosistem fizičnega in virtualnega fitnesa pa poleg tehnologije umetne inteligence vključuje tudi veriženje podatkov, blockchain.
"Tudi blockchain predstavlja neko nadgradnjo sodobnega interneta, ki je bil doslej centraliziran, zdaj pa gremo v decentraliziran sistem, kjer so podatki razpršeni na več računalnikov po svetu, posledično pa so varnejši, lažje dostopni in bolj učinkoviti," je dejal Leban.
Kriptožeton, ki ga uporabnik z vadbo pridobi, pa v blockchainu, verigi podatkov, omogoči trajen zapis, dokaz o opravljeni dejavnosti, s katero uporabnik lahko pridobi tudi licenco. Koncept je, poleg osnovnih uporabnikov, zanimiv tudi za zavarovalnice, zdravstvene ustanove, pa tudi delodajalce.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.