Pošast iz Loch Nessa bi bila lahko ogromna jegulja, menijo novozelandski znanstveniki. Ti so namreč odvzeli številne vzorce kalne vode iz jezera, jih analizirali in poskusili katalogizirati vsa živa bitja v jezeru. Z analizo so izločili možnost, da v jezeru prebiva velika skrivnostna žival, ki naj bi se skrivala za slavno pošastjo iz Loch Nessa. Dokazov o morebitnem prazgodovinskem morskem plazilcu oziroma pleziozavru, somu ali grenlandskem morskem psu niso našli, ugotovitve raziskave povzema BBC.
So pa odkrili številne sledi DNK evropske jegulje: "Odkrili smo večje količine DNK jegulje. Sledi smo odkrili na skorajda vsaki lokaciji, kjer smo odvzeli vzorce. Torej, gre morda za ogromne jegulje?" se sprašuje profesor Neil Gemmell z Univerze v Otagu na Novi Zelandiji, sicer genetik, ki je sodeloval pri raziskavi.
Pri tem dodaja, da njihovi podatki ne razkrivajo velikosti živali, a sama količina odkritega materiala kaže na to, da ne morejo zanemariti možnosti o obstoju ogromnih jegulj. "Torej ne moremo izključiti možnosti, da je bitje, za katerega ljudje verjamejo, da je pošast iz Loch Nessa, v resnici ogromna jegulja."
Glavni cilj raziskave ni bil odkriti pošast iz Loch Nessa, temveč izboljšati znanje o živalstvu in rastlinstvu v jezeru. "Ljudje imamo radi skrivnosti. Z znanostjo smo dodali le še eno poglavje k mističnosti Loch Nessa," še pravi Gemmel.
Skrivnost o pošasti iz Loch Nessa sicer velja za enega najstarejših in najbolj znanih škotskih mitov – zgodbe in pripovedovanja lahko zasledimo celo 1500 let nazaj oziroma v letu 565, ko naj bi irski misijonar videl zver v reki Ness. Prvo sodobno videnje pa sega v 30. leta preteklega stoletja, ko je lokalni časopis The Inverness Courier poročal zgodbo Aldie Mackay, ki naj bi videla slavno Nessie. To so takrat opisali kot kitu podobno bitje. Takratni urednik pa je skrivnostno bitje opisal kot pošast, kar je prispevalo k sodobnemu mitu.
Leto kasneje, v letu 1934, je polkovnik Robert Kenneth Wilson nato trdil, da je posnel fotografijo pošasti med vožnjo ob jezeru. 60 let kasneje je bilo dokazano, da je fotografija ponaredek oziroma prevara, "pošast" na sliki pa naj bi bila v resnici igrača.
A skozi desetletja so se kljub temu pojavljale števile teorije o pošasti. Gary Campbell, ki beleži vsa videnja, je za BBC dejal, da v povprečju prejme okoli deset poročil o videnju nečesa nepojasnejega v jezeru. Nova raziskava pa po njegovem mnenju ne bo imela vpliva na turizem, ki se je razvil okoli Loch Nessa. "Pošast se je razvila v svetovno ikono," je dejal.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.