Šest znanstvenikov, tri ženske in trije moški, se je po natančno 365 dneh z "Marsa" vrnilo na Zemljo. V resnici Zemlje nikoli niso zapustili, so pa zadnje leto preživeli izolirani od sveta pod kupolo, ki naj bi posnemala okolje na rdečem planetu. Postavljena je na havajskem vulkanu Mauna Loa 2500 metrov nad morjem, sodelujoči pa so jo lahko zapustili le oblečeni v vesoljsko obleko.
V projektu so sodelovali astrobiolog iz Francije, fizik iz Nemčije ter štirje Američani – prvi je pilot, drugi arhitekt, tretji zdravnik in novinar, četrti pa geolog. Drenjali so se na izjemno majhnem prostoru. Omenjena kupola ima namreč le 11 metrov premera, visoka pa je šest metrov.
Cilj eksperimenta je bil ne le ugotoviti, kako smo se ljudje sposobni prilagoditi neprijaznemu okolju na sosednjem planetu, ampak tudi, ali bi bili sposobni brez večjih psiholoških pretresov preživeti pol leta trajajočo pot do tja. Skratka, znanstvenike je zanimala skupinska dinamika v tesnem, klavstrofobičnem okolju, kjer si ves čas obkrožen z istimi ljudmi. To namreč pomeni veliko prilagajanja in brzdanja svojih čustev.
Sodeč po prvih odzivih "na svobodi" je šesterici očitno to uspevalo kar dobro. Francoski član ekipe Cyprien Verseux je dejal, da bi misija na Mars lahko uspela, in to že v bližnji prihodnosti. "Mislim, da bi tehnološke in psihološke prepreke lahko premagali," je dejal. Nemka Christiane Heinicke se je pohvalila, da jim je uspelo pridobiti vodo. "S tem smo dokazali, da lahko vodo pridobiš tudi iz tal, ki so na videz povsem suha. To bi delovalo tudi na Marsu," je prepričana.
Američanka Sheyna Gifford pa se je na zadnjem blogu, ki ga je objavila med domovanjem pod kupolo, razpisala o svojih načrtih. Njene želje so bile povsem vsakdanje. Najprej je želela objeti svoje bližnje, nato pa si namerava privoščiti počitnice.
Podobne želje ima tudi preostalih pet članov posadke iz kupole, želijo si skočiti v ocean in se najesti sveže hrane, je povedala Kim Binsted s havajske univerze (University of Hawaii), ki je bila odgovorna oseba pri projektu.
Havajska univerza je skupaj z ameriško vesoljsko agencijo Nasa izvedla raziskavo, ki je bila druga najdaljša v zgodovini. Podobno simulacijo so pred časom izvedli tudi v Rusiji, trajala pa je kar 520 dni.
Trenutno že iščejo prostovoljce za naslednja podobna projekta, ki naj bi se začela leta 2017 in 2018.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.