Najizkušenejša ameriška astronavtka Peggy Whitson je prva ženska, ki je dvakrat pristala na mednarodni vesoljski postaji. Poveljstvo je prevzela v nedeljo, potem ko so nazaj proti Zemlji poleteli dva ruska in ameriški član posadke.
To je že drugič, da bo 57-letna Whitsonova na čelu 100 milijard dolarjev (94 milijard evrov) vredne mednarodne postaje, ki jo vodita Nasa in ruski Roskosmos. Astronavtka bo 24. aprila postala ameriška astronavtka z najdaljšim stažem v vesolju, zdajšnji rekord drži Nasin astronavt, 59-letni Jeff Williams, ki je v vesolju preživel 534 dni.
Whitsonova se lahko pohvali še z dvema rekordoma - v najdaljši hoji po vesolju, je pa tudi ženska, ki je preživela največ časa v vesolju.
"Sedaj bo imela še en rekord več - postala bo edina predstavnica nežnejšega spola, ki bo kar dvakrat vodila Mednarodno vesoljsko postajo," je povedal Shane Kimbrough. Kimbrough in njegova ruska kolega Sergej Rižikov in Andrej Borisenko so zaključili svojo 173 dni dolgo misijo v vesolju danes, s padali pa so v Kazahstanu pristali danes.
50. odprava na ISS se je na Zemljo vrnila z ruskim vesoljskim plovilom Sojuz, pristala pa je v kazahstanski stepi blizu mesta Džežkazgan.
Odprava pod vodstvom 49-letnega Američana Kimbrougha je na ISS opravila več sto poskusov s področja biologije, biotehnologije, fizike in geologije.
Na ISS zdaj ostajajo ameriška astronavtka Peggy Whitson, ruski kozmonavt Oleg Novicki in Francoz Thomas Pesquet. Po napovedih se jim bosta pridružila še ameriški astronavt Jack Fischer ter ruski kozmonavt Fjodor Jurčikin, ki bosta proti ISS po napovedih poletela 20. aprila z ruskega vesoljskega izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu.
Rusija je sicer zmanjšala število svojih članov s treh na dva, dokler ne bodo v vesolje poslali svojega novega znanstvenega laboratorija, je na vesoljskem simpoziju pred dnevi dejal predstavnik Roscosmosa.
Whitsonova je na Mednarodno vesoljsko postajo poletela novembra lani z Rusom Olegom Novitskim in Francozom Thomasom Pesquetom. Slednja naj bi se na Zemljo vrnila skupaj s Peggy 2. junija, a so ji bivanje v vesolju podaljšali za tri mesece.
Na Zemljo se bo Američanka tako vrnila skupaj s Fischerjem in Jurčikinom septembra letos, potem ko bo postavila rekord v številu preživetih dni v vesolju - 665 dni. Trenutno ga drži trdno v rokah ruski kozmonavt Gennady Padalka - v vesolju je preživel vsega skupaj 878 dni.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.