To je prvič po 30 letih, da so v Veliki Britaniji našli ostanke meteorita. Znanstveniki pa so še posebej navdušeni zato, ker gre za redko vrsto kamnine, in sicer ogljikov hondrit – vrsto kamnitih meteoritov, ki vsebuje relativno veliko ogljika in predstavlja relativno nespremenjeno sestavo od oblikovanja našega sončnega sistema pred 4,6 milijarde leti. "Ogljikovi hondriti so še toliko bolj posebni, ker gre praktično za ostanke gradnikov Osončja," je za BBC povedal Ashley King iz Naravoslovnega muzeja NHM. "Vsebujejo številne preproste organske in aminokisline, nekatere vsebujejo minerali, ki jih je oblikovala voda." Od 65.000 delcev meteoritov v zbirkah po vsem svetu jih je le 51 ogljikovih hondritov. "To nam bo dalo vpogled v to, kako je bilo naše Osončje videti pred oblikovanjem planetov," pa dodaja Sara Russell iz NHM.
Meteorit je nebo nad južno Britanijo osvetlil v nedeljo, 28. februarja.
Delce pa so našli na območju Winchcomba. Lokalni prebivalec je na domačem pragu našel zoglenelo kamenje in na to opozoril strokovnjake. "Pogledal sem v njegovo plastično vrečko, kamor je spravil kamenje, noge so se mi zamajale. Bilo je neverjetno. Gre za zelo poseben meteorit," je za BBC dejal Richard Greenwood, ki so ga poslali pregledat najdbo prebivalca, ki želi ostati anonimen. Zatem pa se je javilo še več ljudi, nakar so sem poslali iskalno ekipo, ki je prečesala območje za morebitnimi novimi ostanki. Skupno so do sedaj našli 300–400 gramov materiala. Večinoma gre za manjše koščke v velikosti frnikol, ki jih morajo sedaj preučiti strokovnjaki NHM.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.