Znanost in tehnologija

Na ogled edini v Sloveniji razvit mobilni telefon

Polhov Gradec, 13. 11. 2021 16.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
45

Za ene nostalgija, za druge moč napredka. Za Teslo vizija prihodnosti. V Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu je do konca leta na ogled razstava 30 let mobilne tehnologije v Sloveniji, kjer si lahko ogledate kar 40 razstavljenih eksponatov, med njimi tudi edini v Sloveniji razvit mobilni telefon, prvi avtoradio, ki je omogočal tudi telefoniranje in veliko drugih zanimivih stvari, med njimi tudi priljubljena Mobiregljo in Mobičuka.

Se spomnite svojega prvega? Mobilnega telefona, seveda, da ne boste mislili na kaj drugega. Trideset let že sobivamo Slovenke in Slovenci z mobilno telefonijo, a mnogi mlajši se danes kar ne morejo načuditi, da je obstajalo (družabno) življenje pred mobilnimi telefoni. Nekateri bi rekli, da je morda prav na račun mobilnih telefonov družabno življenje zamrlo oziroma se je preselilo v neko drugo sfero, večina pa bi se strinjala, da nam je mobilna telefonija močno spremenila življenja. 

Nekaterim celo tako zelo, da si življenja brez mobilnega telefona sploh ne predstavljajo več.

Če bi radi spoznali začetke mobilne telefonije v Sloveniji, si morda ogledali katerega od svojih telefonov, ki so vam jih kupili še v osnovni šoli ali pa ste si ga privoščili za prvi honorar, potem vas vse do konca decembra Tehnični muzej Slovenije vabi v Polhov Gradec, kjer so v tamkajšnjem Muzeju pošte in telekomunikacij pripravili obsežno, zanimivo in tudi nostalgično razstavo z naslovom Halo! Kje si? 30 let mobilne telefonije v Sloveniji.

Razstava razvoja mobilne tehnologije bo na ogled do konca leta.
Razstava razvoja mobilne tehnologije bo na ogled do konca leta. FOTO: Jaka Blasutto

Na ogled prvi in edini slovenski mobilni telefon

Prenosni telefoni danes konkurirajo osebnim računalnikom, kameram, fotoaparatom, bančnim karticam in ostalim napravam, a včasih ni bilo tako. Z ogledom razstave boste spoznali razvoj mobilne tehnologije od njenih zametkov do danes tako v svetovnem merilu kot tudi v našem prostoru. Na ogled bodo mobilni telefoni iz različnih obdobij (NMT, GSM, pametni telefoni ...), edini slovenski prenosni telefon Iskra Wanderer, NMT bazna postaja, avtomat za nakup mobi kartic, različna dokumentacija in oglaševalski materiali, ki so plod razvoja, proučevanja in inovativnosti, ki izhajajo iz človekove želje, da z ustvarjalnostjo doprinese k izboljšavam v vsakdanjem življenju, so zapisali v vabilu ob otvoritvi razstave. 

Iskra Wanderer, edini mobilni telefon, ki je bil razvit v Sloveniji.
Iskra Wanderer, edini mobilni telefon, ki je bil razvit v Sloveniji. FOTO: Blaž Zupančič
Pri pripravi razstave so bili avtoricam v veliko pomoč zaposleni (upokojeni in še aktivni) v Mobitelu oziroma Telekomu Slovenije, ki so s svojimi pričevanji osvetlili, kako se je gradilo in vzpostavljalo omrežje mobilne telefonije v Sloveniji. Med sogovorniki je bil tudi g. Šolc, ki sodeloval pri razvoju slovenskega telefona Wanderer in jim s prve roke posredoval vse dragocene podatke o tehnološkem razvoju tega telefona.

Na razstavi si lahko ogledate 40 različnih eksponatov, kot pravita avtorici razstave dr. Estera Cerar in Ajda Kozjek, pa je zanje verjetno najdragocenejši prav mobilni telefon Iskra Wanderer. "NMT telefon Wanderer je bil prvi in edini slovenski mobilni telefon, ki je bil večinoma plod slovenskega razvoja in znanja. Razvili so ga v Iskri Telemobil v sodelovanju z italijanskim partnerjem. Zasnovan je bil tako, da se ga je lahko vgradilo v vozilo. Ker je imel lastno napajanje, je bil primeren tudi kot prenosni telefon. Narejenih je bilo le nekaj sto telefonov Wanderer," pojasnjujeta avtorici razstave in dodajata, da so tehnično dragocene tudi NMT bazne postaje, ki so jih pridobili od Telekoma Slovenije.

Veliko podatkov tudi o razvoju mobilnega omrežja

Prvo javno mobilno omrežje pri nas je nastalo po zaslugi Združenja PTT organizacij Slovenije, ki je ustanovilo družbo Mobitel. Poimenovali so ga MOBITEL. Družba je ves čas svojega obstoja usmerjala razvoj slovenskega trga mobilne telefonije. Prvotni sistem NMT je zamenjal GSM (Global System for Mobile Communications), ki ga je nadgradil GPRS (General Packet Radio Services), oba skupaj pa EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution). Sledili sta tehnologiji UMTS (Univerzalni mobilni telekomunikacijski sistem) in LTE (Long Term Evolution), znani kot 3G in 4G. Od leta 2020 pa je tudi pri nas že dostopna generacija mobilnih omrežij 5G, ki omogoča razvoj novih možnosti uporabe in še boljšo uporabniško izkušnjo. 5G je pri nas prvi ponudil Telekom Slovenije.

Avtomat za nakup mobi kartic
Avtomat za nakup mobi kartic FOTO: Arhiv TMS

Trg mobilne telefonije se je liberaliziral konec devetdesetih let. Pri nas je to obdobje nastopilo z vstopom družbe Simobil na trg leta 1999. Tretji operater, ki se je pojavil, je bil Vega, sledil je Tušmobil, danes pa so največji operaterji Telekom Slovenije, A1 Slovenija in Telemach. Storitve mobilne telefonije ponujajo še T-2, Bob, Spar Mobil, Hip mobil, HoT – Hofer Telekom, Me2 in SoftNET mobil.

Razstava med drugim prinaša tudi pričevanja o vplivu razvoja mobilne tehnologije na življenja določenih posameznikov.

Vem, ne boste verjeli, ampak to je eden prvih mobilnih telefonov pri nas.
Vem, ne boste verjeli, ampak to je eden prvih mobilnih telefonov pri nas. FOTO: POP TV

Včasih za pogovarjanje, danes mobilni telefon počasi zamenjuje prenosnike

Vodja projekta Estera Cerar opozarja, da je telefon na začetku služil le pogovorom. Kdo bi si takrat ob ponudbi prvih NMT mobilnih telefonov sploh lahko mislil, kam bo v 30 letih pripeljal razvoj mobilne tehnologije. Danes z mobilnimi telefoni v glavnem prenašamo podatke, fotografiramo in celo plačujemo. "Brskamo po spletu, uporabljamo družbena omrežja, fotografiramo, snemamo video posnetke, pošiljamo kratka sporočila, poslušamo glasbo, igramo igrice. Pametni telefon nam šteje korake, kalorije, meri utrip, z njim lahko plačujemo in opravljamo bančne storitve. Spremenil je naš način komuniciranja, saj smo vedno na voljo in vedno v stiku z novimi informacijami. Po drugi stani vse to prinaša tudi številne pasti in odvisnosti. Zato je ozaveščanje mladih, pa tudi malo manj mladih, o varni uporabi spletnih tehnologij ključnega pomena," še dodaja Cerarjeva.

Nekaj predmetov so si izposodili, nekaj pa so jih podarili državljani

Pripravljanje razstave, kamor sodijo proučevanje in zbiranje, snemanje intervjujev in drugih vsebin, priprava člankov za katalog, ki je izšel ob razstavi, fotografiranje eksponatov za katalog, oblikovanje in postavitev, je trajalo približno eno leto. "Tri razstavne primerke nam je posodil Muzej računalništva, med drugim tudi zanimiv in redek predmet avtomat za nakup mobi kartic. Pri zbiranju eksponatov, predvsem tistih prvih telefonov, ki so delovali še na omrežju NMT, so nam bili v veliko pomoč nekdanji uslužbenci Mobitela, ki so v svojih prostorih hranili zbirko telefonov. Vse telefone so nam podarili. Veliko eksponatov smo v naši zbirki že imeli, nekaj pa so nam jih podarili tudi državljani," na vprašanje, kako so prišli do vseh teh eksponatov, odgovarjata avtorici razstave.

Prvi avto-radio, ki je omogočal tudi telefoniranje.
Prvi avto-radio, ki je omogočal tudi telefoniranje. FOTO: Blaž Zupančič

In če se nam pred 30 leti ni sanjalo, kaj vse se bo zgodilo na področju mobilne telefonije že v nekaj desetletjih, pa je bil o neverjetnem razvoju prepričan veliki znanstvenik, izumitelj in vizionar Nikola Tesla. Pred skoraj 100 leti je zapisal: "Z neizogibnim razvojem brezžičnih komunikacij se bo celoten planet spremenil v velike možgane. Z drugimi ljudmi bomo lahko ne glede na razdaljo med nami govorili kjer koli in kadar koli. Telefonija in televizija bosta napredovali tako, da bomo druge lahko ne le slišali, temveč tudi videli, kot bi bili čisto blizu, pa vendar bodo na tisoče kilometrov stran. Tehnologija bo obenem postala tako kompaktna, da bo tovrstno telefonsko napravo mogoče nositi v prsnem žepu."

Pravi vizionar, ni kaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pojrot
13. 11. 2021 21.00
moj prvi je bil en cigl od Benefona. 0609, če se prav spomnim, se je začela številka.
vvvilice
13. 11. 2021 20.58
+2
Službeni Nokia 2110, neuničljiv; 6310i, držal do 2 tedna; 6220 Symbian OS, sem že lahko naložil Garmin navigacijo; Sony Ray, moj prvi touch screen; Sony Xperia 3 compact, 5 let uporabe (zamenjava ekrana, ker sem ga zdrobil in baterije); paralelno iPhone 6s (službeni), slab, veliko bugov, delal manj kot 2 leti, crknil nepopravljivo; iPhone XR, težak (nikoli se nisem mogel navaditi na iOS, mi ne leži, tako neroden napram Androidu); sedaj Pixel 3a, super telefon (Android 12 je že na njem, 90+ aplikacij, vse dela).
vvvilice
13. 11. 2021 20.27
+3
Sem ga držal v roki takrat, res je bil razvit skupaj z Italijani.
subfor
13. 11. 2021 21.01
Drži pa, da so sodelovali z Italijani. Zakaj pa ne. Tu ne vidim nič slabega. Telefon je bil sestavljen v Ljubljani....Tudi montaže v avtomobile so bile narejene v Lj.
User1538643
13. 11. 2021 20.13
+0
Iskra Wandererer ni bil razvit pri nas, to je navadna huda laž, ampak so kupovali nekakšne ničvredne ostanke elektronike iz Italije in poskušali od tega sestaviti telefon. Zadeva je bila popolnoma neuporabna. Večkrat sem osebno moral v Iskro, da so mi v delavnici prespajkali nekakšne čipe z novejšim SW, ki pa kljub vsemu ni deloval. Na koncu je Mobitel (Mazelj) te telefone zavrgel v smeti, kot neuporabne, in vsem imetnikom zastonj razdelil Nokie 730, ki so končno delovale normalno. Naravoučenje, pozabite Iskro.
subfor
13. 11. 2021 20.56
+2
Zakaj je treba za vsako stvar ki je bila izdelana v Sloveniji blatiti aparat. Imel sem ga dolgo časa. Mobitel ga je zamenjal iz tehničnih razlogov. Toliko v vednost. Imel je tudi modem na katerega si lahko priključil daljinski telefon... Naj lažje je reč da je vse pri nas zanič....
šnofi01
21. 11. 2021 09.53
+1
Tomy Bananas
13. 11. 2021 19.55
+0
Moj sosed ki je bil zelo bogat je takrat imel zaposlenega da mu je tisti veliki telefon nosil skoraj cel dan
Tone 12345
13. 11. 2021 19.28
+3
corona2morrow
13. 11. 2021 19.04
+4
Pod umetno inteligenco, spada tudi g.Hojs, ki te bo sledil
Dante69
13. 11. 2021 19.25
+2
In eni po komentarjih še sedaj mislijo, da je Zlovenija razvita in demokratična dežela. Bi pa lahko bila.
Igyzone
13. 11. 2021 19.02
+1
Imam zabeležen vsak mobilni telefon. Prvi med devetimi je bil Sagem MC 926
User1538643
13. 11. 2021 20.19
+1
To je že bilo 2G. Starejši so bili analogni.
Rosimaro
13. 11. 2021 18.59
+0
5G je Janša uvedel da lahko sledi ljudstvu.
proofreader
13. 11. 2021 18.56
+5
Nokia 6210 še vedno drži en teden z originalno baterijo.
detect
13. 11. 2021 18.50
+1
sem imel nokio 5110
Optimisty
13. 11. 2021 18.45
+5
Nokia 6310i najboljši telefon ..baterija je zdržala 14dni
Dante69
13. 11. 2021 18.42
+2
Marsikaj se je v prejšnjem sistemu v Sloveniji dobrega naredilo. Danes pa ste klošari z to vašo kvazi demokracijo reveži ste bosi in lačni in še huje bo.
111111112
13. 11. 2021 18.34
+3
Se vidi, da je slovenska novinarka sestavila tale članek. Saj ima članek nek pomen in smisel. Respect! Lp
TistoPravo
13. 11. 2021 18.28
+0
Drgač je pa to čist vojaškega pomena....itaq tehnologija prihaja iz vojske. Informiranje in sledenje ljudstvu...v korist posamezniku pa veliko manj
TistoPravo
13. 11. 2021 18.26
+2
Vse kar je vrednejšega še ostalo od mobilne telefonije...so dovolj hitri mobilni podatki...telefonija pa na 16.mestu :)
janezccc
13. 11. 2021 17.47
-1
Imel sem dva s fotografij, Siemens s25 in Huawei p6.
Andree
13. 11. 2021 18.27
+0
s25 je bil zakon. Za tisti čas zelo majhen in odličen telefon
Robertinhox
13. 11. 2021 17.46
+3
reglja je prisla 20.000 sit takrat
truth28
13. 11. 2021 17.50
+7
Tako je in to na bencinski postaji....So jih prodajali, kot čigumije.
Aleta
13. 11. 2021 17.44
+4
Prvi je bil Motorola, potem pa Nokia 3210... :)))
truth28
13. 11. 2021 17.42
+1
Benefon IO imam še sedaj doma.