Modul je malo po 14. uri po lokalnem času uspešno pristal na območju v kitajski severni regiji Notranje Mongolije, poroča državna televizija CCTV. Prenos v živo je pokazal, kako je modul pristal s pomočjo padala. Pristanek je v kontrolni sobi sprožil bučen aplavz.
Fotografije prikazujejo modul, ki se je po misiji vrnil na Zemljo. "Misija Chang'e-6 je bila popoln uspeh," je po poročanju CNN iz nadzorne sobe povedal Džang Kejian, vodja Kitajske nacionalne vesoljske uprave (CNSA). Kitajska je tako postala prva država, ki je zbrala vzorce s "temne strani" Lune – tiste strani, ki je vedno obrnjena stran od Zemlje.
Kot je poudaril kitajski voditelj Ši Džinping, je to ključni mejnik za uspeh "večnih sanj" Kitajske – vzpostavitev države kot prevladujoče vesoljske sile. V čestitki je misijo pozdravil kot "še en pomemben dosežek pri izgradnji močne države v vesolju ter znanosti in tehnologiji".
Prejšnja kitajska misija Chang'e je decembra 2020 zbrala vzorce z bližnje strani Lune, s čimer je po 44-letnem premoru ponovno začela globalno zbiranje lunarnih vzorcev. Misijo Luna 24 brez posadke, ki jo je začela nekdanja Sovjetska zveza leta 1976, je zbrala 170 gramov kamenja iz Mare Crisium na bližnji strani lune. Med letoma 1969 in 1972 je šest odprav Apollo s posadko zbralo 2200 vzorcev, ki so tehtali skupno 382 kilogramov, prav tako z bližnje strani Lune.
Svetovne sile so v zadnjih letih okrepile svoja prizadevanja pri raziskovanju vesolja, človeka pa želijo znova vrniti tudi na Luno. Peking namerava astronavte poslati tja do leta 2030, prav tako pa želi na Luninem južnem polu zgraditi raziskovalno bazo. Prav tam sicer želijo svojo bazo imeti tudi ZDA.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.