"Največja pojavnost raka je pri ljudeh, ki se sončijo," opozarja dermatolog in biolog dr. José Aguilera za špansko La Vanguardio. Kot koordinator skupine za fotobiologijo na Španski akademiji za dermatologijo in venerologijo pojasnjuje, da so ljudje, starejši od 50 let, ki delajo na polju ali v gradbeništvu, pa tudi tisti, ki so pred desetletji uporabljali olja ali kreme za porjavitev, danes v skupini z največjo pojavnostjo kožnega raka.
Poudarja tudi, da je "kožni rak tumorska patologija z največjo razširjenostjo", kar je potrdila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ki navaja, da pojavnost kožnega raka raste hitreje kot katera koli druga vrsta raka. In to kljub vztrajnim kampanjam, ki opozarjajo na nevarnost sončenja za kožo.
Zato je dr. Aguilera, tako La Vanguardia, močno jezen zaradi pojava "genijev", kot je nogometaš Atletica iz Madrida, ki spodkopavajo opravljeno delo strokovnjakov. Ceno njihovega nespametnega početja pa bodo v prihodnosti plačali njihovi mladi sledilci na družbenih omrežjih, ki nekritično srkajo "informacije", ki jih posredujejo.
Kožni rak nastane zaradi nenormalne in nenadzorovane rasti kožnih celic, ki so bile spremenjene zaradi delovanja ultravijoličnega sevanja.
Seveda ima sonce tudi pozitivne učinke na organizem, ki jih strokovnjaki ne zanikajo. Če je izpostavljenost pravilna, je sonce pomembno za številne naše vitalne funkcije in je vir zdravja, pravijo, a potrebna je velika previdnost.
Splošno znano priporočilo je, da se izogibamo izpostavljanju v osrednjih urah od 11. do 16. ure, če pa to ni mogoče, pa vedno uporabljamo zaščito (faktor sončne kreme 50+), oblačila, sončna očala, prav tako se zadržujemo v senci.
Dermatologinja Andrea Combalia glede argumenta promotorjev nezdravega sončenja na družbenih omrežjih, ki pravijo, da se kožni rak pojavlja tudi na neizpostavljenih delih telesa, pojasnjuje, da je tudi večina teh rakov posledica pomanjkljive zaščite, in da to nikakor ne daje nobene verodostojnosti njihovim "nasvetom", saj je dolgotrajna izpostavljenost soncu kriva za večino bazalnoceličnega karcinoma in ploščatoceličnega karcinoma kože, dveh drugih oblik raka, ki ju povzroča ultravijolično sevanje.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.