Kot je v nagovoru na dogodku v Ljubljani, ki sta organizirala Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) in ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v sodelovanju z Institutom Jožef Stefan, dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal, Evropska organizacija za jedrske raziskave (Cern) pomembno prispeva k razvoju znanosti, tehnologije in mednarodnega sodelovanja ter spodbuja izobraževanje in globalne poslovne priložnosti.
"Na GZS smo ponosni na svojo vlogo partnerja pri podpiranju teh prizadevanj. Ob pripravah Slovenije na polnopravno članstvo v Cernu prihodnje leto smo popolnoma predani, da državi pomagamo v celoti izkoristiti to priložnost," je dejala.
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je čestital Cernu ob 70. obletnici delovanja in izrazil veselje, da bo slovenska zastava pred organizacijo zaplapolala v prvi polovici prihodnjega leta. Poudaril je, da bo polnopravno članstvo Slovenije v Cernu pomemben korak naprej za slovensko znanost in industrijo.
"Kot pridružena članica je Slovenija že dokazala, da ima vrhunske raziskovalce na področju fizike in tehnike ter ustrezne raziskovalne zmogljivosti," je izpostavil.
Slovenija pa si po njegovih besedah prizadeva za večje vključevanje svojih podjetij v projekte Cerna, v katerih je že sodelovalo približno 20 podjetij, še 60 pa jih kaže interes za prihodnje sodelovanje.
Da je Slovenija že več desetletij močan partner Cerna na področju znanosti in tehnologije, je poudaril direktor za raziskave in računalništvo pri Cernu Joachim Mnich. Ob tem je omenil ključen prispevek države k eksperimentu Atlas. Slovenski inštituti imajo po njegovih besedah ključno vlogo tudi pri prihodnjih načrtih Cerna, vključno z nadgradnjo obstoječega pospeševalnika, država pa se zanima tudi za sodelovanje pri novem eksperimentu LHCb, ki, kot je dejal Mnich, ponuja velike možnosti za raziskave in razvoj v naslednjem desetletju.
Slovenija s polnopravnim članstvom ne bo imela več omejitev za slovensko osebje in naročila slovenskih podjetij v Cernu, kar bo odprlo nove priložnosti za raziskovalce in gospodarstvo. Obenem bo pridobila polno glasovalno pravico, ki ji bo omogočila enakovredno sodelovanje pri sprejemanju odločitev o prihodnosti te prestižne organizacije, je še dodal Mnich.
"Cern je v lasti držav članic. To bo kmalu tudi slovenski laboratorij. Spodbujam vas, da to priložnost izkoristite in uresničite njen polni potencial," je poudaril.
Kot je dejal nacionalni koordinator programa Obzorje Evropa Peter Volasko z oddelka za znanost na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, velika znanstvena infrastruktura, kot je Cern, povezuje znanost, industrijo in raziskave, obenem pa ustvarja priložnosti za razvoj tehnologij in krepitev konkurenčnosti podjetij.
Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo po besedah astrofizičarke Maruše Bradač s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani raziskovalcem omogočilo dostop do vrhunske raziskovalne infrastrukture, ki jo sama opisuje kot "igrišče za znanstvenike".
Kot je dejala, je to ključni korak za zadrževanje domačega talenta, saj bodo slovenski znanstveniki imeli boljše pogoje za razvoj kariere tako v akademskem kot zasebnem sektorju.
Slovenija pa ne bo le sodelovala pri svetovno pomembnih raziskovalnih projektih, ampak bo omogočila tudi svojim podjetjem, da izkoristijo priložnosti za rast in globalno konkurenčnost, je poudarila.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.