Rhonda Kampert iz ameriške zvezne države Illinois je bila med prvimi, ki so kupili bitcoine. Leta 2013, ko so bili še skoraj povsem nepoznani, jih je šest kupila za približno 80 dolarjev (70 evrov). V naslednjem letu je porabila nekaj svojega digitalnega denarja, nato pa je nanj pozabila.
Leta 2017 so se v medijih začeli pojavljati naslovi, ki so naznanjali, da se je vrednost bitcoina dvignila na skoraj 20.000 dolarjev (okoli 17.500 evrov), zato je navdušeno sedla za računalnik, da bi si izplačala svoje premoženje. A tu je naletela na težavo. Manjkali so ji namreč nekateri podatki za prijavo v denarnico z bitcoini. "Imela sem geslo, vendar nisem vedela, kakšno je uporabniško ime za mojo denarnico," je povedala in dodala, da je več mesecev brez uspeha skušala priti do svojega denarja.
Oče in sin, lovca na kriptozaklade
Lansko pomlad pa se je vrednost bitcoina dvignila nad 50.000 dolarjev (približno 43.700 evrov). To je kar 600-krat več, kot je Rhonda zanje plačala pred osmimi leti. Na tej točki je bila odločena, da bo prišla do svojih kovancev. Brskala je po spletu in naletela na lovca na kritpozaklade, očeta in sina Chrisa in Charlieja Brooksa.
Najprej so klepetali po spletu, ko pa jima je dovolj zaupala, jima je poslala vse svoje podatke in čakala. "Chris je odprl denarnico, tako mi je odleglo!" je dejala. V njeni denarnici je bilo takrat okoli 175.000 dolarjev (okoli 153.000 evrov). Lovcema je dala 20 odstotkov, nato pa si izplačala 10.000 dolarjev (8700 evrov) in namenila svoji hčerki – plačala je stroške njenega študija.
Zdaj upa, da bo vrednost bitcoinov, ki so trenutno vredni okoli 43.000 dolarjev (37.000 evrov), spet zrasla. Kriptovaluto opisuje kot svoj pokojninski sklad, ki si ga bo izplačala, ko se bo upokojila. Sicer se ukvarja s trgovanjem z delnicami in kriptovalutami.
Od 18,9 milijona bitcoinov v obtoku izgubljenih kar 3,7 milijona
Na svetu je še veliko ljudi, ki delijo Rhondino stisko in potrebujejo pomoč. Ocena kriptoraziskovalcev Chainanalysis kaže, da je od 18,9 milijona bitcoinov v obtoku izgubljenih kar 3,7 milijona. V decentraliziranem svetu kriptovalut za takšne izgube nihče ne odgovarja, zato se lastniki tudi ne morejo na nikogar obrniti.
Chris in Charlie ocenjujeta, da bi lahko s storitvami, kot je njuna, povrnili 2,5 odstotka izgubljenih bitcoinov v vrednosti približno 3,9 milijarde dolarjev (3,4 milijarde evrov). Oče in sin uporabljata računalnike za preizkušanje na stotine tisoč možnih kombinacij uporabniških imen in gesel za prijavo. Chris je svoje podjetje Crypto Asset Recovery ustanovil leta 2017, vendar se je kmalu osredotočil na druge projekte. Nato ga je po pogovoru s sinom Charliejem pred dobrim letom dni spet obudil. Kot pravita, sta novembra 2021, ko je cena bitcoina znova dosegla vrhunec, od potencialnih strank prejela več kot sto e-sporočil in klicev na dan.
Zdaj, ko je vrednost ponovno padla, še vedno rešujeta stare primere. Posel jima gre tako dobro, da Charlie sploh ne namerava končati študija računalništva. Kljub temu se pogosto šalita, da živita v večnem razočaranju. Ker jima stranke pogosto pošljejo pomanjkljive informacije in dokumente, ki jih kot namige uporabljata za preizkušanje kod, sta uspešna le v približno 30 odstotkih primerov.
Denarnice so včasih prazne, največji izplen pa je bil vreden skoraj 300.000 dolarjev
Tudi takrat sta pogosto razočarana nad tem, kar najdeta. Ne moreta namreč vedeti, kakšno vrednost imajo njune stranke v resnici v denarnici. "Zaupati jim morava, da je v denarnici znesek, vreden dela, ki ga vloživa," je dejal Charlie. Poleti jima je ena od strank na primer dejala, da ima 12 bitcoinov. Da bi dobila dostop do denarnice, sta porabila več kot 80 ur, na koncu pa se je izkazalo, da je denarnica povsem prazna.
Zgodilo pa se je tudi, da je kdo podcenil vrednost svojih bitcoinov. Njun največji izplen doslej je bil 280.000 dolarjev (okoli 245.000 evrov). V zadnjem letu pa sta "rešila" bitcoine v vrednosti sedemmestnega števila.
Oče in sin sta sicer del rastoče industrije vdiranja v strojno opremo. Ljudi, ki pomagajo pri odpiranju denarnic, je namreč čedalje več.