Ogromna Sončeva pega AR3190 je približno štirikrat večja od Zemlje. Je tudi dvakrat večja od vseh drugih Sončevih peg, ki so trenutno na tisti strani Sonca, ki je obrnjena proti Zemlji. Pravzaprav je tako velika, da jo lahko – seveda z ustrezno zaščito za oči – vidimo s prostim očesom.
Če želite opazovati Sončno pego, nikar v Sonce ne glejte brez posebnih filtrov za opazovanje Sonca. Naše oči so namreč zelo občutljive za infrardečo in ultravijolično svetlobo in na močno belo svetlobo. Neposredno opazovanje sonca z golim očesom ali teleskopom brez filtra lahko trajno poškoduje vaš vid.
Kaj so Sončeve pege?
Sonce ima obdobja, ko je bolj, in obdobja, ko je manj aktivno. Spremembe Sončeve aktivnosti so posledica sprememb Sončevega magnetnega polja. Sončeve pege pa so območja na površini Sonca, kjer je magnetno polje močnejše zaradi zasukanih silnic magnetnega polja.
Magnetno polje Sončevih peg je približno 2500-krat močnejše od Zemljinega, veliko višje kot kjerkoli drugje na Soncu. Zaradi močnega magnetnega polja se magnetni tlak poveča, medtem ko se atmosferski tlak v okolici zmanjša. To pa zniža temperaturo glede na okolico, ker koncentrirano magnetno polje zavira pretok vročega, novega plina iz notranjosti Sonca na površje.
Sončeve pege so pravzaprav hladnejša mesta na površini Sonca oziroma fotosferi (vidna površina Sonca). Fotosfera ima temperaturo okoli 5000 stopinj Celzija, na območju Sončevih peg pa je temperatura okoli 3500 stopinj Celzija.
Povprečno trajanje obdobja med dvema zaporednima maksimumoma in minimumoma aktivnosti Sonca je 11 let. Temu astronomi pravijo Sončev cikel. Naslednji maksimum aktivnosti naj bi se zgodil leta 2025, nato pa naj bi se Sonce znova začelo "umirjati". Sončeve pege in njihovo število so neposreden pokazatelj Sončeve aktivnosti – več kot je peg, večja je aktivnost.
V tem obdobju pa se dogajajo tudi eksplozije, ki iz Sonca "izvržejo" žarke elektromagnetnega sevanja. Ko ti dosežejo Zemljo, lahko povzročijo geomagnetne nevihte oziroma močne spremembe v zemeljskem magnetnem polju. Znanstveniki menijo, da variacije v aktivnosti Sonca vplivajo tudi na podnebje na Zemlji.
Ogromna sončna pega, ki je trenutno vidna z Zemlje, je morda tudi tik pred tem, da eksplodira, ker ima posebej nestabilno magnetno polje.
Sončeve pege so bile tudi v preteklosti občasno vidne brez teleskopa, eno takšno pego velikanko so že leta 1769 narisali opazovalci iz vzhodne Azije, piše Newsweek.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.