Vodja študije, dr. John Cramer, izredni profesor otorinolaringologije na Medicinski fakulteti Univerze Wayne State, je pojasnil, da so prejšnje raziskave predvsem povezovale onesnaženost zraka z rakom spodnjih dihalnih poti, kot je pljučni rak. Vendar pa so želeli raziskati tudi morebitno povezavo z rakom glave in vratu, saj ti raki prav tako lahko nastajajo zaradi kajenja, podobno kot pljučni rak.
Raziskovalci so uporabili podatke iz nacionalne baze podatkov SEER (Surveillance, Epidemiology, and End Results) za obdobje 2002–2012. Osredotočili so se na delce PM2,5, ki so manjši od 2,5 mikrona, in njihov vpliv na pojavnost raka glave in vratu. Ugotovili so, da je bila najvišja povezava med izpostavljenostjo tem delcem in pojavnostjo raka glave in vratu po petletnem zamiku.
Dr. Cramer je poudaril, da velikost delcev igra pomembno vlogo, saj nos in grlo delujeta kot filtra za večje delce, medtem ko manjši delci lahko prodrejo globlje v dihalne poti in vplivajo na različne dele dihalnega sistema.
Soavtorica študije, dr. Stella Lee pa je izpostavila, da ti izsledki osvetljujejo pomembno vlogo onesnaženosti okolja pri nastanku raka zgornjih dihalnih poti. Poudarila je potrebo po večji ozaveščenosti, nadaljnjih raziskavah in prizadevanjih za zmanjšanje onesnaženosti zraka.
Dr. Amanda Dilger je dodala, da sta okoljsko zdravje in osebno zdravje neločljivo povezana. Izpostavila je potrebo po izboljšanju standardov kakovosti zraka za zmanjšanje tveganja za razvoj raka, vključno z rakom glave in vratu.
Raziskovalci upajo, da bodo njihovi izsledki prispevali k oblikovanju politik za izboljšanje kakovosti zraka ter pomagali pri prihodnjem zdravljenju in preprečevanju teh vrst raka.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.