Zdravilo, ki se v primeru zdravljenja simptomov sladkorne bolezni prodaja pod imenom Wegovy, v primeru načina uporabe za izgubo kilogramom pa pod imenom Ozempic, se v Evropi lahko dobi le na recept in po posvetovanju z zdravnikom. A glas o njegovih 'magičnih sposobnostih' je od hollywoodskih zvezdnic in ameriških vplivnic seveda prišel na drugi breg Atlantika, zato se je povpraševanje po čudežnem zdravilu, ki hitro in brez naporov topi maščobo, močno dvignilo tudi v Evropi.
Veliko povpraševanje v kombinaciji s strogimi pravili je uporabe željne pognalo na največjo svetovno tržnico – internet. Tam po Ozempicu povprašujejo kar na družbenih omrežjih in nepreverjenih spletnih straneh. Spletni preprodajalci pa nove priložnosti za zaslužek niso zamudili, zato pod imenom zdravila prodajajo ponaredke. Spletnim uporabnikom ponujajo tudi nakup ločenih surovin, ki jih kupci nato doma sami zmešajo v 'zdravilo'.
Raziskava, ki jo je v tem letu izvedlo Združenje za varno spletno lekarništvo, je pokazala, da je bilo ponarejenih ali prirejenih kar 62 odstotkov 'zdravilnih' zmesi, kupljenih v 33 neregistriranih spletnih lekarnah.
V ponaredkih lahko tudi težke kovine in podganji strup
Samo na Irskem so v prvih sedmih mesecih letošnjega leta zaznali petkrat več na črno uvoženega semaglutida (učinkovine, ki se nahaja v zdravilu Ozempic) kot v letu 2022. Ker učinkovine regulatorji niso preverili, pa morda sploh ni varna za uporabo. V zmesi se lahko skrivajo tudi strupene težke kovine in podganji strup, opozarjajo regulatorji.
A hkrati zdravniki trdijo, da evropski regulatorji za uporabo sumljivih ponaredkov niso odgovorni. Se pa povečanja uporabe zavedajo, poroča Politico. Kot je novinarjem zagotovila Evropska agencija za zdravila, je stvar zunaj njihovega dosega, s težavo pa se ukvarjajo evropske agencije za kriminal. Europol je bil glede preprodaje učinkovin prav tako redkobeseden. "Zavedamo se težave in delujemo v smeri, da se jo odpravi. Ker preiskava še poteka, trenutno ne morem podati več informacij," je povedal tiskovni predstavnik agencije.
Evropska unija ima sicer v takem primeru v veljavi smernice, s katerimi varuje potrošnike. Med njimi je tudi posebna oznaka, ki se pojavi le na spletnih straneh preverjenih prodajalcev zdravil in lekarn. A to najverjetneje ne bo dovolj, opozarjajo strokovnjaki.
Težava pa ob tem (znova) odpira vprašanje, ali so veljavni ukrepi Unije dovolj in ali jih morda ne bi bilo treba posodobiti. Samo marca leta 2020 se je na primer pojavilo vsaj 100.000 novih domen, ki so imela v imenu besede covid, corona in virus.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.