Munira Abdulla je bila v času hude prometne nesreče stara 32 let. Kot potnica v osebnem avtomobilu, ki ga je vozil njen svak, je bila namenjena po sina v šolo, ko je vozilo trčilo v avtobus.
Ob njej je na zadnjih sedežih sedel njen takrat štiriletni sin Omar Webair. Ta jo je – zahvaljujoč temu, da ga je mama držala v naročju – na srečo odnesel brez poškodb. A Munira je bila hudo poškodovana.
"Stisnila me je k sebi, da bi me obvarovala"
Po skoraj treh desetletjih soočanja z materinim stanjem, pa se je Omar zdaj odločil spregovoriti za arabski časopis The National. "Mama je sedela z menoj na zadnjem sedežu avtomobila. V trenutku, ko je videla, da se bo zgodila nesreča, me je objela in me tako zaščitila pred udarcem," dogodke opisuje Webair.
Štiriletnik je tako ostal nepoškodovan, le z modrico na glavi, toda njegova mama jo je odnesla precej slabše. Prav tako naj bi kljub hudim poškodbam več ur ostala brez ustrezne zdravniške obravnave. Sčasoma so jo le odpeljali v bolnišnico, kasneje pa premestili v London. Od tam so svojcem sporočili, da je bolj ali manj že v vegetativnem stanju – neodzivna, je pa še zmeraj lahko čutila bolečino, pisanje The Nationala povzema BBC.
Leta in leta zdravljenja
Sledila so leta in leta zdravljenja in premeščanja iz bolnišnice v bolnišnico. Najprej v Al Ain, mesto v Združenih Arabskih Emiratih, na meji z Omanom, kjer je Munira poprej živela, tam pa so jo nato selili po različnih zdravstvenih ustanovah. V Al Ainu je ostala nekaj let, hranili so jo po cevki in jo ohranjali pri življenju. Prav tako so ji nudili fizioterapijo, da njene mišice zaradi pomanjkanja gibanja ne bi popolnoma oslabele.
Leta 2017 pa je družini pomoč ponudilo kraljevo sodišče – vladni organ v Abu Dabiju. Abdullovo so premestili v Nemčijo, kjer so zdravniki opravili številne operacije, med drugim so ji operirali poprej močno skrčene mišice rok in nog, dobila je zdravila za izboljšanje stanja oziroma telesne šibkosti.

Leto dni kasneje pa se je Omar v materini bolnišnični sobi zapletel v prepir. In prav to je očitno v Muniri nekaj premaknilo. "V sobi je prišlo do nesporazuma in mama je zaznala, da sem v nevarnost ter se zatresla," razlaga Omar. "Začela se je nenavadno oglašati in poklicali smo zdravnike, da bi jo pregledali. A ti so rekli, da to ni nič posebnega, da je vse kot običajno. Tri dni kasneje pa sem se zbudil ob jasnem klicanju mojega imena," pripoveduje Omar. "To je bila ona! Klicala me je po imenu! Prevzet sem bil od radosti; leta sem namreč sanjal o tem trenutku in prva beseda, ki jo je izgovorila, je bilo moje ime."
Munira je sčasoma postajala vse bolj odzivna, danes popolnoma čuti bolečino in se lahko tudi pogovarja. Vrnila se je v Abu Dabi, kjer redno obiskuje fizioterapije in nadaljuje z rehabilitacijo. Ta je namenjena predvsem izboljšanju njene drže pri sedenju in preprečevanju krčenja mišic.
Takšni primeri so redki
Obstaja le nekaj primerov, ko so se ljudje po daljšem času, po več letih prebudili iz kome in si opomogli – in tudi v teh primerih je lahko okrevanje po tem še zelo dolgo, pa na to pravijo strokovnjaki.
Prav tako je nemogoče napovedati, kolikšne so možnosti, da se nekomu, ki je v stanju tako močno zmanjšane oziroma oslabljene zavesti, to izboljša, poudarjajo pri britanski nacionalni zdravstveni službi.
Ljudje, ki pridejo k zavesti, pa imajo pogosto hude motnje, ki so posledila poškodbe možganov.

Eden vidnejših tovrstnih primerov je sicer okrevanje Američana Terryja Wallisa, ki je bil pri 19 letih udeležen v prometni nesreči. V komi je bil nato 19 let, nakar se je prebudil in hitro okreval. Zdravniki so predvidevali, da so se njegovi možgani sami zacelili, oziroma je telo samo spudbudilo vnovično rast možganskega tkiva.
V komi je že dalj časa tudi nekdanji svetovni prvak v dirkanju Formule 1 Michael Schumacher, ki je leta 2013 v smučarski nesreči v Franciji utrpel hudo poškodbo glave. Šestih mesecev je bil v medicinsko inducirani komi, nato pa so ga premestili domov v Švico, da bi nadaljeval z zdravljenjem.

KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.