Bralka je na spletu objavila oglas, da prodaja otroški sedež. Kmalu je dobila potencialnega kupca. A kako je bila presenečena, ko je ugotovila, da ta domnevna ženska s slovensko zvenečim imenom odgovarja v angleščini, njeni odgovori pa očitno ne sledijo vprašanjem. Z drugimi besedami: očitno je bilo, da gre za generično tvorjene stavke in da so na delu spletni goljufi.
Komunikacija je potekala takole:
Domnevna kupovalka se je javila na oglas, sporočilo je bilo v slovenščini. "Pozdravljeni, je to še vedno naprodaj? Če da, prosim odgovorite na moj e-poštni naslov." Naprej je komunikacija potekala preko elektronske pošte. Prodajalka je potrdila, da je izdelek še na voljo. Oseba je odgovorila, a tokrat v angleščini. "Hvala za odgovor. Zanimam se za nakup. Sporočite mi, kakšna je vaša cena. Koliko časa ste imeli predmet v lasti?" Naši bralki so se takrat - pravočasno - prižgale rdeče luči. Odgovorila je v slovenščini. "Glede na vaše ime bi pričakovala odgovor v slovenščini. Od kod ste? Lupinico smo kupili lansko leto novembra. Uporabljali smo jo od februarja do prejšnjega meseca. Koliko bi dali zanjo?" Naslednji odgovor, spet angleški, je bil povsem izven konteksta. "Sprejmem vašo ceno in pogoje," je bil prvi stavek.
Sledil je že prevečkrat viden postopek: domnevni kupec je ponudil še pet odstotkov več in zahteval podatke o PayPal računu. Bil naj bi s Poljske, po otroški sedež naj bi poslal svojega agenta.
"Podobno zgodbo je kolega doživel, ko je dva tedna nazaj prodajal preko istih spletnih portalov. On je sicer dobil sporočilo preko aplikacije letgo, ampak vsebina pogovora je bila praktično ista. Meni naj bi se javili iz Poljske, njemu iz ZDA. Želijo podatke, domnevno nakažejo denar na tvoj račun, to prikažejo z nekim brezpredmetnim potrdilom, tebi pa naročijo, da pošlji stvar," nam je sporočila bralka, ki na srečo prevari ni nasedla.
Na spletni strani Varni na internetu so o takih prevarah, ki nikakor niso nekaj novega, že pisali. Prevaranti žrtve najdejo preko spletnih oglasov. Goljuf se predstavi kot možni kupec, ponudi celo nekoliko višjo ceno od postavljene, plačali naj bi mu prek sistema PayPal.
Sicer pa, pišejo, goljufi uporabljajo dve vrsti prevar.
1. Vse je plačano, pošljite na naslov v tujino
Z lažnim Paypal ali bančnim potrdilom, ki so ga sami ustvarili, vas prepričajo, da je denar nakazan, in pošljete jim izdelek. Žal prepozno ugotovite, da denarja ni na računu, goljufi pa izdelek sami prodajo naprej. V tem primeru so jim zanimivi predvsem oglasi za izdelke, ki jih lahko hitro prodajo naprej, npr. pametni telefoni, tablice, fotografski aparati in objektivi, ročne ure, tudi poročne obleke, so zapisali na strani Varni na internetu.
Kako prepoznati takšne kupce? Sumljivo je, ker se sploh ne pogajajo za ceno, in vedno so iz tujine.
"Kupci znajo biti precej vztrajni pri svojem prepričevanju, da so denar že nakazali, vendar jim ne zaupajte in ne popustite! Vedno preverite na svoji banki ali pa neposredno na svojem PayPal računu, če je denar res nakazan. Zelo pogosto tudi grozijo, da ste jih okradli in vas bodo prijavili FBI, CIA, policiji itd., vendar gre samo za pritiske, da bi se ustrašili in poslali izdelek," svetujejo poznavalci, ki ustvarjajo stran Varni na internetu.
2. Plačamo še več, razliko nakažite logističnemu podjetju
V tem primeru jim izdelek, ki ga prodajate, ni tako pomemben, finančna škoda pa je lahko še večja, saj vas prepričajo, da jim pošljete denar. "Obravnavali smo že primere, ko so žrtve na oglasnikih prodajale harfo, klaviaturo, kuhinjsko kredenco, skratka izdelke, za katere je jasno, da jih kupec ne bo transportiral na drug konec sveta," so našteli na Varni na internetu.
Nadaljnji postopek je podoben, da je vse v redu, vas poskušajo prepričati z lažnimi bančnimi ali PayPal potrdili. Na njih je navedena višja vsota, saj naj bi dodali še denar za dostavo. Sredstva naj bi se sprostila, ko boste transportnemu podjetju nakazali denar, in sicer vedno prek plačilnega mehanizma WesternUnion, ki ne omogoča sledenja transakciji in ga zato uporabljajo spletni goljufi. "Če nakažete prek WesternUnion ste nepovratno ostali brez nakazanega denarja!" opozarjajo na spletni strani Vanri na internetu.
Kako prepoznati takšne kupce? Najpomembnejši znak, da gre za prevaro, je ponudba kupca, da bo nakazal še več denarja, kot je postavljena cena, saj želi, da vi nakažete preplačano vsoto logističnemu podjetju za dostavo. V vseh primerih so kupci iz tujine.
Kako varno prodajati prek spletnih oglasnikov? Nasveti s spletne strani Varni na internetu. Nikoli in nikdar ne pošiljajte izdelka, dokler se 100 % ne prepričate, da je denar res nakazan! Preverite svoj bančni račun ali se vpišete v svoj PayPal račun in preverite stanje na njem. Previdno; do računa PayPal vedno dostopate iz brskalnika ali shranjenega zaznamka, nikoli prek povezave, ki ste jo prejeli po e-pošti. Ne zaupajte potrdilom, ki vam jih pošlje kupec, saj se vsakdo lahko hitro poigra s programom za obdelavo slik in ponaredi pošiljatelja. Ne verjemite zgodbicam, obljubam, čustvenemu izsiljevanju, grožnjam z FBI, CIA, policijo! Vedno preverite, če je denar res na vašem računu! Nikoli in nikdar ne nasedajte dogovoru, da boste vrnili preplačilo za dostavo! Takoj, ko vam omenijo, da denar za dostavo nakažete prek Western Union, je 100 % prevara. Več informacij in zaščitnih ukrepov poiščite tudi na spletni oglasnikih, kjer prodajate ali pa se obrnite na njihovo podporo uporabnikom! |
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.