V zadnjem času je v Sloveniji opaziti velik porast protizakonito nameščenih "spy programov" na pametne telefone žensk, skozi katere jih partnerji popolnoma nadzorujejo, opozarjata zasebna detektiva. "Ne samo, da ti programi omogočajo popoln nadzor nad gibanjem osebe ali komunikacijo prek sms-ov, e-pošte ali klicev, omogočajo celo beleženje komunikacije preko vseh družbenih omrežij (Facebook, Viber, WeChat, Skype, Hangouts, Messenger, WhatsApp...), pa tudi vpogled v pošiljanje slik in celo pridobivanje gesel. Na ta način ljubosumni partnerji nadzorujejo svoje partnerke, brez njihove vednosti," pojasnjuje detektiv Aleš Ažman, ki skupaj s svojo soprogo Matejo vodi detektivsko agencijo Detekta.
'To je grob poseg v zasebnost partnerke, pa tudi osebe, s katero komunicira'
Pred enim letom tovrstnih zadev nisva zaznavala, pripoveduje, danes je tega izjemno veliko. "Govorila sva z več ženskami, ki se jim je zdelo zelo nenavadno, da njihov partner v vsakem trenutku ve, kje ona je, s kom je, kakšno fotografijo je poslala prijateljici, kaj sta se pogovarjali na Facebooku, kaj na WhatsApp-u, kaj je prijateljica počela v tistem trenutku …," opisuje Ažman in dodaja: "To ni samo nadzor partnerke in hud poseg v njeno zasebnost, pač pa tudi poseg v zasebnost osebe, s katero ona komunicira."
Programi, o katerih govori, so po nizki ceni (mesečna naročnina stane le okoli 12 ali 15 evrov) prek spleta dostopni vsakomur, ne da bi potreboval neko pretirano računalniško znanje. "Kdor vsaj malo pozna pametne telefone, ve, da se aplikacije nalagajo preko Google Play-a, lahko pa tudi preko drugih spletni strani. Tak program zahteva admin (root) dostop, saj bi se v nasprotnem primeru na telefonu opazil. In če nekdo pride do tega dostopa, kar danes na spletu ni težko, bo to lahko naložil in program se dobesedno skrije v ozadje. Človek niti ne opazi, da se na telefonu izvaja še kaj drugega, kot tiste aplikacije, ki jih dnevno uporablja," pojasnjuje. Vsa komunikacija, vsak vnos se beleži istočasno na serverju, do katerega dostopa tisti, ki je ta program namestil.
'Moški to delajo zato, da imajo nadzor nad ženskami'
Na vprašanje, ali "spy programe" nameščajo večinoma moški ženskam ali se dogaja tudi obratno, Ažman odgovarja: "Ženske tega ne počnejo, ker se ne spoznajo toliko na informacijsko tehnologijo. One skozi čustvovanje in razumevanje odnosa začutijo, kdaj je nekaj narobe. Moški pa razmišljajo drugače, so bolj tehnični tipi. V vseh primerih, ki sva jih z ženo zaznala, sva ugotovila, da moški ženskam to nameščajo zato, da jih imajo pod kontrolo - ali zato, ker v tistem času izkoriščajo njeno odsotnost oz. jo imajo pod nadzorom, kje se nahaja, ali pa so tako ljubosumni, da hočejo vedeti čisto vse, kaj se z njo dogaja. Tu torej govorimo o totalnem nadzoru, ne samo o nekem preverjanju partnerja."
"Spy programi" na spletu so različni in prikazujejo različne stvari - vso komunikacijo na Facebooku, Vibru, WhatsAppu ..., posnete in poslane fotografije, poslano in prejeto e-pošto, poslane in prejete sms-e, trajanje klica, na katero številko je bilo klicano … Določeni, malo dražji programi klic celo posnamejo in ga pošljejo na server.
Če se dokopljemo do telefona, lahko tak program nanj naložimo v le nekaj minutah. "Če mi daste vaš telefon, bom nanj namestil program in v 15 minutah vedel vse. Ko me bo zanimalo, kje se nahajate, bom preprosto stisnil gumb in mi bo telefon podal vašo lokacijo v tistem trenutku," pravi detektiv. "Imel sem primer, ko sva se s stranko dobila v njeni službi v Ljubljani in sem ji izrecno rekel, da ne sme zapuščati delovnega mesta, saj bo njen partner to videl. V času, ko sva klepetala, je on trikrat preveril njeno lokacijo in jo dvakrat klical, kaj počne na istem mestu. Dekle mi je celo zaupalo, da jo je - ko je v trgovini predolgo časa stala v vrsti - partner klical in vprašal, s kom se pogovarja. To je noro, dekle je psihično povsem sesuto," je opisal.
Kateri so prvi znaki, da imate na telefonu nameščen 'spy program'?
Glede na to, da se naložen program ne prikazuje nikjer in ikona zanj na mobilniku ne obstaja, nas je zanimalo, kako torej odkriti, da smo žrtev vohunjenja. To je zelo težko, pojasnjuje Ažman. Pa vseeno: prvi indici so, da nekdo – običajno partner – pozna določene podrobnosti iz komunikacije s tretjo osebo, ki jih sicer ne bi mogel vedeti. Če si pozoren, se pozna tudi pri porabi baterije in pri prenosu mobilnih podatkov.
Če se nam zazdi, da smo žrtev tovrstnega vohunjenja, se je o tem treba najprej prepričati. "Treba se je o stvari pogovoriti, pogledati, do česa je prišlo, s posebnimi programi preveriti telefon in tak vohunski program najti. Določeni programi, ki so malo dražji, omogočajo odstranitev takega programa tudi na daljavo, kar pomeni, da bo ta, ki je zadevo namestil, če bo zaznal, da je bil odkrit, program odstranil in ga čez čas namestil nazaj. Pa smo na istem," je še pripomnil Ažman. Poudaril je tudi, da detektiva, če ga boste klicali, nikar ne kličite iz istega telefona, za katerega menite, da mu nekdo prisluškuje ali sledi, saj boste s tem izdali vaš namen tistemu, ki vam prisluškuje.
SI-CERT svetuje: Telefona ne puščajte brez nadzora, uporabljajte funkcijo zaklepanja zaslona in ne nalagajte nepoznanih aplikacij
Na nacionalnem odzivnem centru za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij SI-CERT so nam povedali, da prijav, ki bi jih lahko uvrstili v to kategorijo, praktično ne prejemajo. "Ali je to posledica neuporabe teh aplikacij ali pa nezaznave s strani uporabnikov, ne vemo. Take aplikacije namreč delujejo prikrito in v ozadju, zaradi česar jih je zelo težko zaznati. Uporabniki praktično ne morejo ugotoviti, ali imajo na telefonu nameščeno tako aplikacijo, brez da bi preverili nastavitve globoko v samem sistemu," so zapisali.
Najboljša zaščita pred takimi napadi je, da telefona nikoli ne pustimo brez nadzora, da uporabimo funkcijo zaklepanja zaslona, ter da aplikacij ne nalagamo iz neuradnih virov, svetujejo. "Napadalec mora namreč imeti bodisi fizični dostop do naprave, da lahko namesti aplikacijo, ali pa nas prepriča, da aplikacijo sami namestimo (npr. pod krinko da gre za kakšno popularno igrico ipd.)," so še dodali.
KOMENTARJI (231)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.