Ta futuristični koncept, ki ga je prvotno predstavilo kalifornijsko podjetje Gateway Foundation, nato imenovano Von Braun Station, je sestavljen iz več modulov, povezanih z jaški dvigal, ki sestavljajo vrtljivo kolo, ki kroži okoli Zemlje. Projekt zdaj nadzoruje družba Orbital Assembly, podjetje za vesoljsko gradnjo, ki je prekinilo sodelovanje z Gatewayjem. Orbital Assembly si zdaj prizadeva zagnati ne eno, temveč kar dve vesoljski postaji s turističnimi namestitvami: Voyager Station, preimenovana prvotna zasnova, naj bi zdaj sprejela 400 ljudi in naj bi se odprla leta 2027, medtem ko bi lahko nov koncept Pioneer Station, ki bi sprejel 28 ljudi, začel delovati že v treh letih. Cilj, kot pravi Orbital Assembly, je zagnati vesoljski "poslovni park", kjer bi bile tako pisarne kot tudi turisti.
Vesoljski turizem se zdi bližje kot kdaj koli prej – v zadnjem letu je milijarder, ustanovitelj Virgin Group Richard Branson, s svojim podjetjem Virgin Galactic odletel v suborbitalno vesolje, medtem ko je igralec Star Trek William Shatner postal najstarejši človek v vesolju, zahvaljujoč izletu z Blue Origin.
Toda vsako vesoljsko potovanje je še vedno precej drago, zaradi česar si mnogi od nas težko predstavljamo, da bi svoj letni dopust preživeli zunaj tega sveta. Tim Alatorre, glavni operativni direktor Orbital Assembly, meni, da bo ta ovira odpravljena, ko bo vesoljski turizem zaživel. "Vedno je bil cilj omogočiti velikemu številu ljudi, da živijo, delajo in uspevajo v vesolju," je Alatorre povedal v novem intervjuju za CNN. Kot pravi, je privlačnost novega koncepta Pioneer Station v tem, da je zaradi manjšega obsega dosegljiv prej. "To nam bo dalo priložnost, da bodo ljudje začeli vesolje doživljati v večjem obsegu, hitreje," je dejal.
Tako v Pioneer Station kot Voyager Station bodo za najem na razpolago tudi pisarniški prostori in raziskovalni prostori. To, je dejal Alatorre, je "win-win" za Orbital Assembly, saj je veliko njegovih kratkoročnih ciljev odvisnih od financiranja.
Orbital Assembly namerava narediti postaji, ki spominjata na vrteče se kolo in krožita okoli Zemlje. V intervjuju leta 2019 je Alatorre pojasnil fiziko Voyager Station, ki deluje kot vrteče se vedro vode. "Postaja se vrti in potiska vsebino postaje na obod postaje, tako kot lahko zavrtite vedro vode – voda se potisne v vedro in ostane na mestu," je dejal. V bližini središča postaje ne bi bilo umetne gravitacije, a ko se premikate po zunanji strani postaje, se občutek gravitacije poveča. Fizika se ni spremenila, je pred kratkim dejal Alatorre. Toda, ker bo Pioneer Station manjša, bo njena gravitacija drugačna. Še vedno bo obstajalo tisto, kar Alatorre imenuje "udobje" umetne gravitacije, kot so prhe, možnost jesti in piti v sedečem položaju – toda prostori z manj gravitacije bodo omogočili še več zabave, vesoljskih vragolij.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.