Rusija in ZDA so se dogovorile za izgradnjo skupne vesoljske postaje v Lunini orbiti, imenovane Deep Space Gateway, je sporočil vodja ruske vesoljske agencije Roscosmos Igor Komarov. Dodal je, da bi bili prvi moduli pripravljeni na utirjenje v orbito med letoma 2024 in 2026.
"Partnerji nameravajo razviti mednarodne tehnične standarde, ki bodo uporabljeni kasneje, zlasti pri izgradnji vesoljske postaje v Lunini orbiti," je v sporočilu zapisal Roskosmos.
Komarov je o tem spregovoril na mednarodnem astronavtičnem kongresu v avstralskem Adelaidu. Po navedbah RT.com je napovedal, da bo prvi del projekta vseboval izgradnjo orbitalnega dela postaje. Vse uporabljene tehnologije bodo potem lahko uporabljali tudi na površju našega naravnega satelita kot tudi na površju Marsa, kamor si človeštvo želi priti v prihodnjih desetletjih.
Projekt je po njegovih besedah odprt tudi za druge države, da se mu pridružijo, od Kitajske, Indije do Brazilije.
Ruski del projekta naj bi bil razvoj do treh modulov za postajo, lahko bi izdelali tudi pristajalni sistem za različne tipe plovil.
RT.com dodaja, da je napoved skupnega projekta zanimiva zaradi aktualne politične situacije, ko se med državama odnosi poslabšujejo zaradi vprašanj okoli Ukrajine, Sirije in tudi Severne Koreje.
Državi sicer že sodelujeta tudi pri trenutni Mednarodni vesoljski postaji. Komarov je v preteklosti že komentiral, da bi poslabšanje odnosov med vesoljskimi agencijami Roscosmos, Nasa in Esa močno vplivalo na njihovo delo in bi vsekakor pomenilo korak nazaj v raziskovanju vesolja.
Nasa je o projektu pisala že marca, ko so zapisali, da bi z novo postajo dobili izkušnje za potovanja globlje v vesolje oziroma dlje od našega planeta, prav tako bi lahko pristali na Luni.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.