Znanost in tehnologija

Z novo gensko terapijo 58-letniku delno povrnili vid

London , 24. 05. 2021 21.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Da je zdravljenje deluje, je 58-letniku, ki je popolnoma oslepel pred približno 20 leti, postalo jasno, ko je med sprehodom ugotovil, da vidi bele črte na prehodu za pešce. Delno so mu znanstveniki uspeli povrniti vid s pomočjo nove tehnologije, optogenetike.

(Fotografija je simbolna.)
(Fotografija je simbolna.) FOTO: Dreamstime

Danes 58-letniku iz Francije so pred skorajda štirimi desetletji postavili diagnozo - pigmentozni retinitis oziroma retinitis pigmentosa (RP). Gre za redko genetsko motnjo, ki prizadene vid, v redkih primerih pa lahko vodi v popolno slepoto. Z boleznijo živi približno dva milijona ljudi na svetu, 58-letnik je popolnoma oslepel pred dvema desetletjema. 

Za pigmentozni retinitis zdravila ni, a omenjeni primer zdravljenja, katerega podrobnosti so opisane v prispevku za Nature Medicine, predstavlja odskočno desko za nadaljnje raziskave na poti do zdravila. 

58-letniku so delno uspeli povrniti vid s pomočjo dokaj nove tehnologije, imenovane optogenetika. Gre za posebno tehniko, ki omogoča, da s pomočjo svetlobe oziroma svetlobnega draženja nadzorujemo možganske celice, ki pa morajo biti prej genetsko spremenjeni na način, da začnejo izražati na svetlobo občutljive beljakovine, rodopsin. Terapija temelji na beljakovinah, najdenih v algah, deluje pa na celicah mrežnice na zadnji strani očesa na način, da ko jih zadane svetloba, pošljejo signal možganom. A odzovejo se le na rumenorjavo svetlobo, zato je moral 58-letnik nositi posebna očala.

Nekaj mesecev po terapiji je z zdravljenim očesom in omenjenimi očali tako uspel prepoznati, prešteti in zagrabiti različne predmete na mizi.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Pacient je bil sprva nekoliko jezen, saj je minilo veliko časa med injekcijo in časom, ko je končno nekaj videl," je za BBC dejal Jose-Alain Sahel iz pariškega inštituta Institut de la Vision. "Ko pa se je začel spontano odzivati, ko je videl črte na prehodu za pešce, je bil zelo navdušen. Vsi smo bili navdušeni." 

Vid se je pacientu le delno povrnil, a razlika med popolno slepoto in vsaj delnim vidom lahko spremeni življenje. "Ugotovitve dokazujejo, da lahko s optogenetiko delno povrnemo vid," pa je za BBC dejal Botond Roska z Univerze Basel. 

Optogenetika je sicer še v povojih, a znanstveniki upajo, da bi z njeno pomočjo lahko zdravili tudi druge bolezni, kot na primer parkinsonovo bolezen, odvisnost od drog, epilepsijo.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sanuka
25. 05. 2021 09.34
+3
oo uau,to je pa res super novica..si predstavljate da že celo življenje ne vidiš al pa da se ti to zgodi nepričakovano, da ne vidiš svoje družine, narave..včasih se res ne zadevamo kojk je res zdravje vredn pa kaj imamo ko vidmo,slišmo,hodmo..
gasper111
25. 05. 2021 09.12
+2
Vedno me fascinira ko preberem nekaj takšnega. Koliko raziskav in znanja iz različnih področij je potrebnega, da se nekaj takšnega realizira. Bravo!
Rožice že odcvetajo
24. 05. 2021 21.57
+7
Odlična novica za mnoge, prikrajšane za vid.
Silmarillion
24. 05. 2021 21.13
+4
Menda tudi razvijajo tablete, zdravila za kratko/daljno vidnost. To bi bilo šele top. :) Mi ne bi bilo več treba nositi leč in očal. Ampak: kje bi se potem zaposlili optiki...hm.🤔
Andree
24. 05. 2021 21.19
+2
bimbomichia93
25. 05. 2021 08.35
-3
optiki so že toliko zaslužili, da lahko samo še uživajo. glej cene očal.