Skupina SIJ oziroma njena druga največja družba SIJ Metal Ravne je dobavila nerjavno jeklo, iz katerega bodo izdelali prirobnico za tokamak fuzijskega reaktorja ITER. Gre za trenutno enega najbolj največjih, najzahtevnejših in najdražjih projektov na svetu.
Mednarodni eksperimentalni termonuklearni reaktor ITER je ogromen fuzijski reaktor, ki ga ob sodelovanju 35 držav gradijo na 42 hektarjih v kraju Saint-Paul-lez-Durance na jugu Francije. Projekt naj bi trajal 30 let (10 let gradnje in 20 let delovanja), stal pa bo približno 20 milijard evrov. Tako bo postal drugi najdražji znanstveni projekt po Mednarodni vesoljski postaji.
Namen poskusnega reaktorja bo preučevati postopek pridobivanja elektrike z zlivanjem vodikovih jeder, s čimer bi posnemali postopek nastajanja energije Sonca.
Jedro projekta je ravno tokamak, okrogli reaktor, katerega sestavni del je trimetrska prirobnica, narejena iz 36 ton jekla. Ker gre za dobavo zelo zahtevnih izdelkov z visokim varnostnim nivojem in z visoko dodano vrednostjo, so morali v SIJ Metalu Ravne dokazati, da so sposobni zagotavljati procese, ki jih narekujejo visoke zahteve projekta ITER.
"Zahtevna kupčeva specifikacija, po kateri smo izdelali avstenitno nerjavno in dobro korozijsko odporno jeklo SINOXX 4404 za prirobnico tokamaka projekta ITER, je bila za nas pravi izziv. Za doseganje maksimalne čistosti smo optimizirali izdelavo jekla v jeklarni, za doseganje finozrnate mikrostrukture izpopolnili njegovo preooblikovanje v kovačnici in ga ustrezno toplotno obdelali," je povedal dr. Blaž Šuler, direktor jeklarskega programa.
Kot so še zapisali v podjetju, je sodelovanje v tovrstnih podjetjih izjemnega pomena in je ob tem odlična referenca za sklepanje nadaljnjih poslov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.