Približno 10–20 odstotkov ljudi, ki zbolijo za covidom, prizadene še t. i. "post covid" oz. dolgi covid. Simptomi, s katerimi trpijo, se lahko razvijejo na novo ali pa vztrajajo že od začetka bolezni. Nekaj simptomov nam je že dolgo znanih, to so utrujenost, težko dihanje, težave s spominom, koncentracijo in spanjem, vztrajen kašelj, bolečina v prsih, težave pri govoru, bolečine v mišicah, depresija, anksioznost, pa tudi izguba voha in okusa.
Nova študija, ki jo je Univerza v Birminghamu izvedla med približno 2,3 milijona Britanci, pa razkriva še nekaj novih simptomov, in sicer amnezijo, govorno motnjo apraksijo, črevesno inkontinenco, erektilno disfunkcijo, halucinacije in otekanje okončin.
Podatke so zbirali med januarjem 2020 in aprilom 2021. Med ljudmi, ki so sodelovali v študiji, jih je bilo 486.149 v preteklosti okuženih z virusom, 1,9 milijona sodelujočih pa se z virusom še ni okužila. V študiji so sodelovali le posamezniki, ki zaradi bolezni niso bili hospitalizirani. Raziskovalci so jih glede na simptome razdelili v tri kategorije, in sicer na tiste z respiratornimi simptomi, na tiste s težavami v duševnem zdravju in s kognitivnimi težavami ter tiste, ki so zaznavali širši obseg simptomov, povzema Sky news.
Novi simptomi bodo pomagali pri razumevanju dolgega covida
Izredni profesor javnega zdravja na Univerzi v Birminghamu dr. Shamil Haroon je ob tem povedal, da raziskava potrjuje izjemno širino simptomov dolgega covida. Ker so v študiji primerjali rezultate bolnikov in tistih, ki za covidom niso nikoli zboleli, so s študijo prav tako dokazali, da gre res za covidne simptome, saj jih ni bilo mogoče razložiti z drugimi dejavniki, kot so na primer življenjski slog in kronična obolenja oz. bolezni.
"Novi simptomi, ki smo jih odkrili, bi morali zdravnikom in razvijalcem kliničnih smernic pomagati izboljšati oceno bolnikov z dolgoročnimi učinki covida-19. Z našo študijo bodo tudi lažje razmislili o tem, kako je mogoče najbolje obvladati to breme simptomov," je še dodal Haroon.
Simptomi dolgega covida sčasoma lahko izzvenijo, lahko pa se tudi ponovijo. V teku so še številne druge raziskave, v katerih preučujejo različne načine zdravljenja dolgega covida (hiperbarična komora, montelukast, deupirfenidon, posebne dihalne vaje, ki vključujejo tudi petje, vitamin C, donepezil, modafinil, memantin, nikotinamid ribosid, probiotiki, luteolin, leronlimab, melatonin, adaptogeni itn.). Pomembno je tudi spremljanje oseb z dolgim covidom, ki so bile nato cepljene proti covidu-19, saj ima cepljenje morda ugoden učinek na zmanjševanje težav dolgega covida.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.