Ekipa Fakultete za strojništvo UL je v nekaj mesecih skonstruirala in izdelala letalo, ki je moralo prevažati potnike (žogice skokice) in tovor (klado). Letalo je bilo eno izmed najbolj tehnološko dovršenih izdelkov na tekmovanju, ki je dosegalo hitrost več kot 100 kilometrov na uro. Izdelano je iz kompozitnih materialov, so zapisali na spletni strani Fakultete za strojništvo.
Pod vodstvom študenta Roka Štanteta je bila ekipa nagrajena z 90 odstotno oceno poročila, kar je do sedaj najboljši rezultat, odkar sodelujejo na tekmovanju. Študenti strojništva se na tekmovanje DBF vsako leto zelo dobro pripravijo, kar dokazujejo odlični rezultati. Leta 2015 so zmagali, lansko leto pa so bili tretji.
Sodniki pozorno preverijo, če je letalo narejeno v skladu s pravili, kar vključuje pregled delovanja radijskih in elektronskih komponent ter tehtanje baterije. Sledijo tri misije, ki jih mora letalo v celoti opraviti. V prvi misiji je letalo moralo v petih minutah preleteti tri šolske kroge brez potnikov in tovora, v drugi je bilo letalo obteženo z vsemi potniki, pri tretji misiji pa je bil letalu dodan še tovor. Letalo je v vseh treh misijah krmilil študent strojništva, Timotej Hofbauer.
''Letenje letala je bilo letos naporno, saj smo izdelali model, ki ga je bilo izjemno težko upravljati, poleg tega pa smo se borili še z močnim vetrom in dežjem. Videli smo tudi veliko nesreč in težav ostalih ekip zaradi močnih sunkov vetra ali slabe izdelave modelov. Vesel sem, da smo uspeli odleteti vse tri misije brez napake, kar je seveda zelo vzpodbudno, saj kaže na to, da je bila ekipa res dobro pripravljena,'' je opisal izkušnjo Hofbauer.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.