Nam je uspelo poseliti Luno z enimi najbolj trdoživih bitij, kar jih je mogoče najti na Zemlji? Aprila letos je Izrael poskusil na Luno poslati vesoljsko sondo Berešit, a pristanek je bil neuspešen, izraelska vesoljska sonda pa je med pristajanjem strmoglavila. A Berešit je s seboj prenašal prav poseben tovor – nekaj tisoč tardigradov oziroma počasnikov. Ti so po mnenju soustanovitelja organizacije Arch Mission Foundation, ki je tovor pripravila, skorajda zagotovo še živi. "Menimo, da so možnosti za preživetje tardigradov izjemno visoke," pravi Nova Spivack. T. i. medvedke so namreč na Luno poslali v posebnem dehidriranem stanju, v katerem lahko preživijo tudi v najbolj ekstremnih razmerah.
Tardigradi, imenovani tudi medvedki, veljajo za ene najbolj trdoživih živali na Zemlji. Dosežejo največ 1,5 milimetra v dolžino, ime medvedki pa so dobili po premikanju, ki naj bi spominjalo na hojo medveda. Najdemo jih skorajda povsod po svetu, na vrhovih Himalaje, v vročih puščavah in najglobljih morskih jarkih – preživijo lahko vročino do 150 stopinj Celzija in hkrati zamrznjeni do absolutne ničle. V 18. stoletju jih je odkril nemški zoolog Johann August Ephraim Goeze, vse od takrat pa burijo domišljijo znanstvenikov. Njihova 'skrivnost' je sposobnost, da se 'izsušijo' v nekakšen klobčič oziroma iztisnejo iz sebe vso vodo, potegnejo notri glavo in noge, njihov metabolizem pa se upočasni na 0,1 odstotka običajnega – v tem stanju pa lahko preživijo tudi najbolj ekstremne razmere, tudi v vesolju, kar so znanstveniki ugotovili že leta 2007, piše Guardian.
Da so lahko preživeli strmoglavljenje na Luni, meni strokovnjak in astrobiolog z univerze v Poznanu, Adam Mickiewicz. "Tardigradi lahko preživijo pritiske, primerljive s tistimi, ki so nastali ob padcu asteroidov na Zemljo," je povedal za Guardian in dodal, da bi te drobne živali na osmih nogah lahko morebiti na Luni preživele tudi več let.
Dehidrirane počasnike so v preteklosti z vodo že 'ponovno obudili' tudi po več letih. A Lune ne morejo kolonizirati, saj tam ni "atmosfere in tekoče vode. Lahko pa bi jih pripeljali nazaj na Zemljo in jih dali vodo. Morali bi znova oživeti," dodaja Mickiewicz.
Da je počasnikom verjetno uspelo preživeti strmoglavljenje, se strinja tudi astrobiolog z univerze v Edinburgu Philippe Reekie, a svetuje več previdnosti. Če so bili tardigradi ob neuspešnem poskusu pristanka v aktivnem stanju, je namreč bolj malo verjetno, da so še živi: "V njihovem normalnem stanju jih lahko ubiješ precej enostavno."
A nad morebitnimi novimi prebivalci Lune niso vsi navdušeni: "To pomeni, da se je t. i. 'nedotaknjeno okolje' Lune porušilo," je za BBC dejala profesorica planetarne znanosti z univerze Open University, Monica Grady. "Menim, da nihče ne bi pridobil dovoljenja, da razširi dehidrirane tardigrade po površju Lune."
Za nekatere je tako morda zaskrbljujoča, za druge pa bolj navdušujoča misel, da nam morda, ko se ozremo proti Luni, pogled vrača na tisoče drobnih medvedkov.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.