V cerkvi v Vodnjanu v hrvaški Istri so bogatejši za relikvijo zaščitnika lovcev svetega Huberta in eno izmed 50 kopij znamenitega torinskega platna. Raziskave so potrdile, da gre za lobanjo svetega Huberta in kopijo platna, s katerim naj bi bilo prekrito truplo Jezusa Kristusa. Strokovnjaki pa so nedavno prikimali tudi ugotovitvi, da so relikvije pristne, pišejo hrvaški mediji.
O novih relikvijah v cerkvi svetega Blaža (izvorno svetega Vlaha) v Vodnjanu so hrvaško javnost obvestili nekaj dni pred današnjo slovesnostjo, s katero obeležujejo 808. obletnico svoje župnije. Sveti Blaž je bil škof v mestu Sebasteja na Bližnjem vzhodu v času rimskega cesarja Dioklecijana, ko je potekalo preganjanje kristjanov.
Vodnjanski župnik Marijan Jelenić je konec prejšnjega tedna na novinarski konferenci v Vodnjanu potrdil, da so relikviji našli v doslej neodprtih sarkofagih v cerkvi svetega Blaža. Povedal je, da je kopija torinskega platna, ki so jo našli lani, enake velikosti kot izvirno platno. Meni, da gre za zelo pomembno kopijo, ki naj bi bila delo nekega pomembnega umetnika. Pričakuje, da bodo v prihodnje morda razsvetlili še nekatere skrivnosti, so poročali hrvaški mediji.
Župnik je pojasnil, da so originalno platno križarji prenesli v Torino konec 16. stoletja, medtem ko so ga med drugo svetovno vojno skrili v Genovi. Po njegovih besedah je doslej znanih 50 kopij torinskega platna, ena pa je zdaj v Vodnjanu.
"Zelo smo zadovoljni, saj zdaj točno vemo, kaj imamo. Te relikvije lahko svetu zdaj predstavimo z absolutno gotovostjo. Vse naše relikvije so znanstveno preučili - zdaj tako za vsako vemo, iz katerega dela telesa je, ali je pripadala moškemu ali ženski, kaj so ti ljudje jedli in pili, koliko so merili v višino, kakšno barvo oči so imeli," je dejal Jelenić.
Ko so v leseni škatli v sarkofagu leta 2017 našli tri lobanje svetnikov, so ugibali, ali bi lahko ena pripadala svetemu Hubertu, ki je bil belgijski škof v 8. stoletju. Dodatne raziskave v Zagrebu so dokončno potrdile prva ugibanja, je izjavo župnika v soboto objavil Večernji list.
Župnik je predlagal hrvaški lovski zvezi, naj poskrbi za lobanjo svetega Huberta. Pojasnil je, da v cerkvi nimajo pogojev za ustrezno zaščito tovrstne relikvije. Vrednost relikvij svetega Huberta je sicer ocenjena med 3000 in 9000 evrov.
V župnijski cerkvici več kot 370 relikvij
V cerkvici so sicer doslej našli že več kot 370 svetovno znanih relikvij oziroma ostankov več kot 250 svetnikov, pa tudi takšne, ki so do okritja veljale le za legende. Večino so jih v Vodnjan prepeljali iz Benetk pred dvema stoletjema.
V enemu sarkofagov so pred štirimi leti tako našli tudi jakno papeža Inocenta XII., ki je umrl leta 1700. Po restavraciji bodo papeževo obleko razstavili v Vodnjanu. Jelenić je tudi spomnil, da so objavili tudi monografijo Sanctuarium Adignana, ki opisuje vse relikvije, ki so jih našli v Vodnjanu.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.