Znanost in tehnologija

Letošnji november najtoplejši do zdaj

Pariz, 07. 12. 2020 08.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Anja Kralj, STA
Komentarji
8

Za nami je najtoplejši november v zadnjih 30 letih, kažejo novi podatki vesoljskega programa Copernicus. November 2020 je bil v povprečju za 0,8 stopinje Celzija toplejši od tridesetletnega povprečja med letoma 1981 in 2010.

Novembra smo globalno zabeležili nov temperaturni rekord, odkar se zbirajo podatki, poroča AFP. Glede na Copernicusove satelitske podatke je bil namreč minuli november najtoplejši doslej.  

Kot poroča AFP, izračuni kažejo, da je bil november 2020 za 0,8 stopinje Celzija toplejši, kot je 30-letno povprečje od leta 1981 do 2010. 

Letošnja jesen v Evropi od septembra do novembra pa je bila za 1,9 stopinje Celzija nad dolgoletnim povprečjem. Presežen je bil tudi rekord iz jeseni leta 2006, in sicer za 0,4 stopinje.

Ti podatki so skladni z dolgoročnimi trendi globalnega segrevanja podnebja, je dejal direktor C3S Carlo Buontempo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Za vse oblikovalce politik, ki se zavzemajo za zmanjšanje tveganj zaradi podnebnih sprememb, bi morali zaradi teh podatkov zvoniti vsi alarmi, da bodo lahko ugotovili, kako najbolje uresničiti mednarodne obveznosti iz pariškega podnebnega sporazuma," je še poudaril.

S tem dogovorom so se države leta 2015 dogovorile, da bodo omejile rast globalnih temperatur na največ dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko raven.

Termometer
Termometer FOTO: iStock

Podnebni znanstveniki opozarjajo, da bi lahko bilo leto 2020 najbolj vroče leto na svetu, saj so že septembrske temperature zasenčile prejšnje najvišje temperature, arktični led pa se je umaknil iz morja, ki ga običajno pokriva. Svetovne temperature sicer kažejo majhna odstopanja od leta 2016, najtoplejšega koledarskega leta do zdaj. 

Zaenkrat znanstveniki beležijo porast povprečja globalnih temperatur za eno stopinjo Celzija. Kar pa se že kaže v obliki pogostejših in močnejših ekstremnih vremenskih pojavov - od viharjev do gozdnih požarov.

Satelitski posnetki, ki jih je analiziral C3S, kažejo tudi na izjemno nizko raven arktičnega ledu. Novembra so izmerili drugi najmanjši obseg ledu od začetka merjenj leta 1979. Arktika se ogreva še hitreje kot ostali del Zemlje, je opozoril Buontempo.

Temperature so bile novembra precej višje kot običajno po vsem arktičnem krogu in večini Sibirije. Višje od povprečnih so bile tudi po ZDA, v Južni Ameriki, južni Afriki, vzhodni Antarktiki in večini Avstralije, je še sporočil C3S.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lluckyss
07. 12. 2020 10.42
+5
Edino kar je stalnega na Zemlji je to, da se podnebje spreminja...Ledene dobe in vmesna nihanja krojijo Sonce in osciliranje našega planeta (Milankovićevi ciklusi) in še mnogo drugih dejavnikov proti katerim so vse človeške dejavnosti skupaj s poskusi z atomskimi bombami nične....Je pa res, da bi lahko manj onesnaževali morja z mikroplastiko in zrak z žveplenimi in drugimi strupenimi plini....Pa kaj, ko je vsa pozornost le na CO2, ki ga vse bolj obdavčujejo.. Še malo pa bo bik na paši imel števec na riti...
mitjaa17
07. 12. 2020 19.52
Pa tolk doktorjev in magistriu znanosti pa vsi obsojajo samo ta CO2
ni_mi_vse_eno
08. 12. 2020 20.00
Vsi obsojajo CO2, največji efekt tople gredi ima pa voda. NASA: Voda v plinastem agregatnem stanju ima največji efekt pri klimatskih spremembah: (=Water Vapor Confirmed as Major Player in Climate Change). Logično. Če pogledaš IR absorbcijske spektre vidiš, da ima CO2 samo dva vrhova obsorbcije, voda pa zaradi vodikovih vezi veliko več. Prav tako je vode veliko več (cca 100x več) za razliko od plina v sledovih (CO2).
Zorx
07. 12. 2020 10.03
-2
Covid je lepo pokazal, da narave čisto nič ne zanima kako in kaj, ampak gre svojo pot po svojih naravnih zakonih naprej. Pri koronavirusu stroka opozarja na nevarnosti virusa, kdor ji je prisluhnil pravilno in pravočasno, je uspel ublažiti epidemijo. Enako je z globalnim segrevanjem. Znanost že leta opozarja, kam vodijo stvari glede segrevanja ozračja. Pametnjakoviči jih vztrajno ignorirajo. Narava in njeni fizikalni zakoni bodo brez usmiljenja pokazali posledice.
lluckyss
07. 12. 2020 10.10
+1
Narava ima svoje cikle z ali brez ljudi....Bile so v zgodovini, ko je človek še po drevju plezal dosti večje in hitrejše podnebne spremembe, pa tudi kasneje v predindustrijski dobi....Naivci pa lajnate stalno isto blesavo pesem medtem ko vam vlečejo "okoljski denar" iz žepa...
lluckyss
07. 12. 2020 10.02
+3
Dajte ta članek pod oglasna sporočila, ker oglašuje in opravičuje višje davke....In naj citiram še najbolj butast stavek........"S tem dogovorom so se države leta 2015 dogovorile, da bodo omejile rast globalnih temperatur na največ dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko raven.".....Še dobro, da se niso dogovorili, da bodo Sonce ugasnili..Butalci eni...
mitjaa17
07. 12. 2020 19.54
Ne vem od koga bo država še živela ko bodo vozil samo še na štrom
hotchilipoper
07. 12. 2020 09.31
-3
So vsi doma pa kurijo na polno