Minulo noč je v okolici Severnice najsvetleje zasvetil zeleni komet, ki se sicer uradno imenuje komet C/2022 E3 (ZTF). Viden je bil s prostim očesom, v teleskopske leče pa ga bo mogoče zajeti še do konca februarja, ko se bo znova podal na dolgo pot po vesolju.
Ker gre za enkratni dogodek v času naših življenj, komet se je med Zemljo in Sonce vrnil po 50.000 letih, po vsej verjetnosti pa tudi zadnjič, so zelenega svetlikavca z zanimanjem opazovali astronomi po vsem svetu, tudi slovenski. Astronomski observatorij Črni Vrh je fotografije delil tudi na spletu, posnela sta jih Herman Mikuž in Andrej Mohar. Prve slike kometa sta v objektiv ujela že novembra.
V noči na 1. februar pa je komet dosegel najbližjo točko z Zemljo, med našim planetom in zeleno žarečim vesoljskim objektom je bilo 'le' 42 milijonov kilometrov. Že od 17. januarja pa je bil na odprtem obzorju prisoten vso noč, a viden le s pomočjo teleskopa.
Komet z znanstvenim imenom C/2022 E3 (ZTF) so prvič opazili v kalifornijskem observatoriju Palomar prek programa Zwicky Transient Facility, s katerim kartirajo vesolje. Sestavljen je iz ledu in praha z zelenkasto avro, njegov premer pa je ocenjen na približno en kilometer. To pomeni, da je precej manjši od kometa Neowise, zadnjega kometa, vidnega s prostim očesom, ki je Zemljo preletel marca 2020, in Hale-Boppa, ki je leta 1997 preletel Zemljo in imel približno 60-kilometrski premer.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.