Evropska vesoljska agencija (ESA) je prijave začela zbirati danes, kar objavlja na svoji spletni strani. Prvič po letu 2008 iščejo nove astronavte, ki se bodo pridružili odkrivanju in raziskovanju, ki bo usmerjeno v dobrobit Zemlje.

Ekipa ESE potrebuje sodelavce z magistrsko ali višjo izobrazbo naravoslovnih, tehničnih, medicinskih, matematičnih in računalniških smeri, ki morajo imeti triletne ustrezne poklicne izkušnje. Kandidati morajo ob tem dokazati, da so postopno napredovali in pridobili odgovornost na delovnem mestu, ESA navaja pogoje na svoji spletni strani.
Bodoči astronavti ESE morajo obvladati angleški jezik. Če znajo dodatnega, imajo prednost. Pomembno je, da imajo močno motivacijo in so se sposobni prilagoditi na nereden delovni čas, pogosta potovanja in dolgo odsotnost od doma, družine in pomanjkanje družabnega življenja. Znati morajo ostati mirni pod pritiskom in pripravljeni sodelovati v eksperimentih na področju znanosti o življenju.
V vesolje tudi paraastronavti
Poleg rekrutiranja novih članov med astronavte, je agencija ESA objavila tudi razpis za študijo o paraastronavtih. Gre za prvi tovrsten projekt na svetu, ki bo gibalno oviranim osebam omogočal udeležbo v profesionalnih odpravah v vesolje. "Začeli bomo z določenimi vrstami invalidnosti, da bomo temeljito razumeli morebitne izzive, povezane z varnostjo in delovanjem v vesolju. Nato bomo obseg gibalno oviranih razširili, saj jih želimo širše vključiti," pojasnjuje ESA na spletni strani.
Izbrani kandidati bodo skupaj z agencijo ESA ocenili in optimizirali pogoje, ki bi ljudem s telesnimi motnjami omogočili, da delajo in živijo v vesolju.
Psihološke in izobrazbene zahteve za te kandidate so enake kot za izbor astronavtov. Fizične zahteve, ki jih mora oseba izpolnjevati za paraastronavt projekt, pa so: kandidat mora biti brez dela spodnjih okončin: brez ene ali dveh noge od gležnja navzdol ali brez ene ali dveh nog pod kolenom; ali mora imeti očitno razliko v dolžini nog; ali mora biti nizke rasti – nižji od 130 centimetrov, pogoje navaja ESA.
Obe prosti delovni mesti sta odprti do 28. maja 2021, vse prijave pa je treba oddati prek spletnega mesta ESA Careers v osmih tednih. Po tem roku se začne šeststopenjski postopek izbire. Uspešni kandidati naj bi bili imenovani oktobra 2022.

Kako je videti dan astronavtov v vesolju?
Poleg tega, da raziskovalci vesolja seveda jedo zajtrk, kosilo in večerjo ob urah, ki so običajne za prehranjevanje na Zemlji, telovadijo dve uri na dan. Sodelujejo na tedenskih konferencah z zdravniki in so pod rednim zdravniškim nadzorom. Spijo osem ur na dan. Vsak dan imajo 20-minutni sestanek o načrtovanih aktivnostih dneva in morebitnih spremembah urnika zaradi nadzora misije. Izvajajo samostojne eksperimente ali v sodelovanju z nadzorniki misije.
Z vesoljske postaje odhajajo, da opravijo nove poskuse. Ven gredo tudi zaradi vzdrževanja postaje. To je ponavadi celodnevno opravilo. Prepričajo se, da je vsa oprema, kot tudi sama postaja, brezhibna.
Seveda imajo tudi prosti čas. Takrat običajno pokličejo družino in prijatelje. Konci tedna so namenjeni hišnim opravilom – čiščenju postaje, odnosom z javnostmi, prostovoljnemu delu in počitku, so dan povzeli na agenciji.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.