Ameriški znanstveniki so odkrili novo vrsto letečega dinozavra, ki so ga poimenovali "zmrznjeni zmaj severa" oziroma cryodrakon boreas, ki predstavlja eno največjih živih bitij, ki je kadarkoli osvojila nebo. Nad Severno Ameriko je letel pred približno 77 milijoni let. Razpon kril tega velikanskega plazilca je meril skorajda deset metrov.
Prve fosilne ostanke so odkrili že pred tremi desetletji v kanadskem mestu Alberta, v parku Dinosaur Provincial Park, ki spada na seznam Unescove svetovne dediščine, saj so na tem območju številni fosilni ostanki dinozavrov.
A paleontologi so sprva domnevali, da gre za ostanke pterozavra, vrste Quetzalcoatlus. A nove raziskave in dodatno odkriti fosilni ostanki v zadnjih letih so pokazali, da gre za popolnoma novo vrsto. Fosili vključujejo ostanke nog, vratu, reber in kril. Stari so med 76,9 in 75,8 milijona let.
Čeprav so novo vrsto poimenovali tudi po zimi v Alberti, "ki je lahko čudovita, a zelo hladna in vetrovna", je bilo okolje v obdobju krede precej drugačno. Podobno naj bi bilo mediteranskemu podnebju, kjer so prebivali ptice, kuščarji, želve in manjši sesalci, je za CNN dejal soavtor študije, David Hone z Univerze Queen Mary v Londonu.
Cryodrakon je bil mesojed, prehranjeval se je s sesalci, mladiči manjših dinozavrov in kuščarji. Čeprav je bil po mnenju znanstvenikov zmožen preleteti ogromne razdalje, celo oceane, naj bi se držali blizu kopnega.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.