Mark Zuckerberg je v torek sporočil, da bodo na njegovih platformah v ZDA neodvisne preverjevalce dejstev po vzoru družbenega omrežja X nadomestili s sistemom t. i. skupnostnih zabeležk, prek katerih lahko uporabniki pod objavami sami dodajo kontekst ali izpostavijo, da so te lažne. Meni namreč, da so organizacije, ki preverjajo dejstva, "preveč politično pristranske".
To pa ni edina sprememba. Izvršni direktor Mete je sporočil tudi, da bi ekipo za moderiranje vsebin iz Kalifornije preselil v Teksas, "kjer je manj skrbi glede pristranskosti naših ekip". Je pa ob tem dodal, da bodo še vedno zelo resno jemali objave glede drog, terorizma in izkoriščanja otrok.
Napovedi in spremembe, ki so med nekaterimi sicer požele odobravanje, pa so sprožile tudi poplavo kritik. Preverjevalci dejstev so tako odločno zanikali obtožbe o pristranskosti. Med njimi je tudi direktorica mednarodne mreže za preverjanje dejstev, ki je certificirala preverjalnike dejstev za Meto Angie Drobnic Holan, ki je dejala, da "napad prihaja od tistih, ki menijo, da bi morali imeti neomejeno dovoljenje za širjenje laži in dezinformacij".
Da gre za korak nazaj, meni tudi izvršni direktor organizacije za preverjanje dejstev v Združenem kraljestvu Full Fact, ki jo je financirala Meta za preverjanje vsebin na Facebooku, Chris Morris. "Sprememba bo imela lahko srhljive posledice po vsem svetu," je dejal in dodal, da izključevanje preverjalcev dejstev iz pogovora družbi ne bo prineslo nobene koristi pri tem, da bi "obrnili tok naraščajočih dezinformacij".
Nekdanja uradnica ameriške vlade, zadolžena za boj proti dezinformacijam, Nina Jankowicz, je dejala, da je Zuckerberg s tem sporočilom "pokleknil pred Trumpom".
Nekatere spremembe že v veljavi
Napoved skrbi tudi številne, ki se borijo proti škodi, ki jo družbena omrežja povzročajo ženskam, otrokom in etničnim manjšinam, zgroženi pa so tudi znanstveniki. "Zuckerberg skuša zelo očitno ugoditi prihajajoči Trumpovi administraciji. A to bo imelo škodljive posledice – zaradi sprememb bo splet postal veliko bolj nevarno okolje za ženske, LGBTIQ+ osebe, temnopolte, znanstvenike, aktiviste in številne druge skupine, ki se že zdaj soočajo z nadlegovanjem in napadi," je poudarila skupina za človekove pravice Global Witness.
Organizacija Center for Information Resilience, ki sledi sovražnemu govoru in dezinformacijam na podlagi spola, spolnosti in etnične pripadnosti ljudi na spletu, je spremembe označila za velik korak nazaj. "In to ravno v času, ko se dezinformacije in škodljive vsebine razvijajo hitreje kot kdaj koli prej."
Nekatere spremembe so v veljavo stopile nemudoma; uporabniki lahko tako z novim pravilnikom na primer ženske označijo ta "gospodinjske predmete" ali "lastnino", transspolne osebe pa lahko imenujejo kot "to". Nov razdelek pravilnika ugotavlja tudi, da Meta ne bo omejevala "obtožb o duševni bolezni ali nenormalnosti, ki temeljijo na spolu ali spolni usmerjenosti, glede na politični in verski diskurz o transspolnosti in homoseksualnosti", poroča CNN.
Prej bi bili takšni komentarji v skladu s pravilnikom odstranjeni, zdaj pa ni več tako.
Raj za potencialno nevarne objave, žrtve katerih bi lahko bili predvsem mladi
Oče 14-letne deklice, ki si je zaradi objav na spletu, ki promovirajo samomor in samopoškodovanje, vzela življenje, Ian Russell je dejal, da bi imele lahko te spremembe "hude posledice za številne otroke in mlade odrasle". "Močno je zaskrbljujoče, da namerava podjetje prenehati s proaktivnim moderiranjem številnih oblik škodljive vsebine in ukrepati le, če in ko prejme pritožbo uporabnika," je dejal.
Meta sicer zagotavlja, da bodo objave o samomoru, samopoškodbah in motnjah hranjenja še vedno obravnavane kot "zelo resne kršitve" ter da bodo še naprej uporabljali avtomatizirane sisteme za odkrivanje tovrstnih vsebin.
Tiskovni predstavnik britanskega premierja Keirja Starmerja sprememb ni želel komentirati, je pa ob tem poudaril, da ima Združeno kraljestvo z novim zakonom o varnosti na spletu lastno zaščito. "Naše določbe o varnosti na spletu, ki prihajajo marca, so med najboljšimi," je zagotovil. Medtem so s tamkajšnjega ministrstva za znanost, inovacije in tehnologijo sporočili, da pozorno spremljajo napoved Mete. "Zakon Združenega kraljestva o spletni varnosti jih bo zavezal, da odstranijo nezakonito vsebino in vsebino, ki je škodljiva za otroke," so dejali ter ob tem družbena omrežja znova pozvali, naj preprečijo širjenje dezinformacij.
Zuckerberg je sicer dejal, da bi odstranitev nekaterih omejitev o temah, kot sta spol in priseljevanje, "poskrbela, da bodo lahko ljudje na platformah delili svoja prepričanja in izkušnje". Dodal je, da se bo fokus zdaj preusmeril le na boj proti nezakonitim objavam ter tistim, ki bi vsebovale hude kršitve pravilnika. S tem pa bi po njegovih besedah "drastično zmanjšali količino cenzure na naših platformah".
Bruselj zavrača navedbe o cenzuri v EU
"Gre za kompromis. Ujeli in odstranili bomo sicer manj škodljivih objav, vendar pa bomo ob tem zmanjšali tudi število objav in računov, ki bi jih odstranili pomotoma ali brez pravega vzroka," je poudaril ter ob tem dodal, da bo Meta bo pri preprečevanju tujim vladam, da bi uveljavila večjo cenzuro, sodeloval tudi s Trumpom. Ob tem je izpostavil Evropsko unijo, ki po njegovih besedah sprejema zakonodajo, s katero cenzurira objave na družbenih omrežjih.
Evropska komisija je medtem njegove navedbe o cenzuri zavrnila, poroča STA. "Absolutno zavračamo kakršnekoli trditve, da bi izvajali cenzuro," je poudarila tiskovna predstavnica Komisije Paula Pinho. Njen kolega, pristojen za digitalno politiko, Thomas Regnier pa je ob tem pojasnil, da evropski akt o digitalnih storitvah (DSA) od spletnih platform ne zahteva umikanja zakonitih vsebin. Umakniti morajo zgolj nezakonito vsebino, je poudaril.
Zuckerbergove odločitve, da na družbenih omrežjih v ZDA ne bodo več preverjali dejstev, medtem na komisiji niso želeli komentirati. So pa poudarili, da bi morala ameriška družba pred tovrstno spremembo moderiranja vsebine na družbenih omrežjih v EU v skladu z DSA pripraviti oceno tveganja in jo posredovati Bruslju.
Tega sicer Meta v EU zaenkrat ne načrtuje. Tako na komisiji pričakujejo, da bo vsebina, dostopna uporabnikom Facebooka in Instagrama v uniji, še naprej šla skozi program preverjanja dejstev.
'Iskrica ljubezni' med Zuckerbergom in Trumpom
Se torej podjetje pripravlja na drugi mandat republikanca, ki naj bi imel z naložbami, subvencijami in regulacijo, zlasti umetne inteligence, velik vpliv na tehnološka podjetja?
Minuli teden je v javnost prišla novica, da nekdanji podpredsednik vlade Združenega kraljestva Nick Clegg odstopa z mesta Metinega predsednika za globalne zadeve ter da ga bo na poziciji nadomestil vidni republikanec Joel Kaplan. V upravni odbor Mete je bil ob tem imenovan tudi izvršni direktor ameriškega podjetja za promocijo mešanih borilnih veščin Ultimate Fighting Championship in vidni podpornik Trumpa Dana White.
Na spremembe, ki jih uvaja Meta, se je odzval tudi novoizvoljeni predsednik, ki je ocenil, da so te najverjetneje odgovor na njegova opozorila: "Mislim, da so prišli daleč – Meta, Facebook." 40-letni milijarder je sicer priznal, da so preusmeritve odgovor na ameriške predsedniške volitve, ki jih je označil za "kulturno prelomnico, po kateri bodo znova dali prednost govoru".
Njegov odnos s Trumpom je sicer precej buren. Republikanec je šefu Mete v preteklosti zagrozil celo z zaporom, če bi se ta vmešal v volitve, a novembra ga je nato povabil na večerjo v Mar-a-Lago. Večerja pa je bila očitno prelomna, saj je Zuckerberg po njej Trumpu doniral milijon dolarjev (dobrih 960 tisoč evrov), poroča The Guardian.
Podporo spremembam so izrazili tudi britanski televizijski voditelj Piers Morgan in sopredsedujoči nadzornega odbora Mete, med katerimi je tudi nekdanja premierka Danske Helle Thorning-Schmidt.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.