Mark Zuckerberg je na pohodu po virtualnem vesolju v zadnjih mesecih naletel na več ovir, cilji, ki si jih je zastavil lani konec oktobra, pa še zdaleč niso doseženi. Ob preimenovanju krovnega podjetja je namreč dejal, da bo virtualni svet Metaverzum v petih letih obstoja postal široko uporaben in del našega vsakdanjika. A ker je uporaba njegovih novih storitev (oziroma oprema) draga, se javnost na pobude po ustvarjanju računov in raziskovanju virtualnosti ne odziva po pričakovanjih.
Zuckerberg je v projekt v tem času vložil 15 milijard dolarjev (približno 15,3 milijarde evrov), poročajo ameriški mediji. Strokovnjaki pa opozarjajo, da je naložba (preveč) tvegana. "Zuckerberg z ekipo stavi na prihodnost, saj osnovna ideja še ne deluje brez ovir," je komentiral tehnični analitik Dan Ives. Prav tako ustanoviteljeve poslovne odločitve kritizirajo številni časopisi, med njimi tudi Wall Street Journal (WSJ) in New York Times.
Direktor Mete pa trdi, da podjetje na področju virtualnih svetov in povezovanja uporabnikov dela velike preboje. Ob tem je izpostavil opremo Meta's Quest 2, saj da z njihovo pomočjo uporabniki lahko dostopajo do enega izmed virtualnih svetov, aplikacije Horizon, kjer se nato povezujejo in raziskujejo različne umetne svetove. Na trgu je treba za virtualna očala, slušalke in krmilnik odšteti 400 dolarjev (približno 408 evrov), mobilna aplikacija je brezplačna.
Kljub temu pa uporabniki niso navdušeni, rekoč, da za doživljanje Metaverzuma potrebujejo več funkcij. Meta je sicer prejšnji mesec ustvarila nekaj novih, a po mnenju uporabnikov le-te še vedno ne zadostujejo njihovim potrebam. Ob tem so izpostavili, da so izpostavljeni preveliki količini nadlegovanja ter da bi podjetje moralo dodati več možnosti interakcij.
Medtem Zuckerberg na svojih družbenih omrežjih občasno promovira dodatne nove funkcije, za katere se kasneje izkaže, da ali niso na voljo uporabnikom ali pa gre le za promocijo neobstoječih možnosti, zaradi česar ga uporabniki obtožujejo lažnega oglaševanja, poroča Insider.
Interni dokumenti: kaže slabo, aplikacija ni všeč niti razvijalcem
WSJ je prejšnji mesec poleg kritik na račun razvoja aplikacije Horizon izpostavil tudi neuradno pridobljene interne dokumente podjetja, ki pričajo o tem, da razvoj res ne gre po načrtih. Aplikacija ima približno 200.000 uporabnikov, kar je 80.000 manj, kot so predvidevali. Po prvotnih načrtih naj bi sicer Horizon v prvih 12 mesecih redno obiskovalo 500.000 ljudi. Slabo obiskani so tudi nekateri izmed svetov. Devet odstotkov najmanj popularnih je zaenkrat obiskalo le okoli 50 uporabnikov, nekaterih v vsem tem času ni obiskal še nihče.
Večina uporabnikov se na platformo po enem mesecu uporabe ne vrne več, z uporabo slušalk večina preneha v roku pol leta. Prav tako je Meta povišala ceno opreme, s katero se lahko dostopa do aplikacije, in to za 100 dolarjev, zaradi česar pričakujejo manjše število novih uporabniških računov.
Interni dokumenti kažejo tudi, da večina ustvarjalcev Metaverzuma aplikacije Horizon sploh ne uporablja. "Če nam ni všeč, kako lahko sploh pričakujemo, da bo odgovarjala uporabnikom," je ob tem slednje komentiral neimenovani razvijalec aplikacije.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.