Dosedanja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik je predala posle novi varuhinji Vlasti Nussdorfer. Slovenija je tako dobila četrtega varuha človekovih pravic po vrsti. Dosedanjo in novo varuhinjo pa je sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor.
Ob tem je Pahor novi varuhinji zaželel veliko poguma, preudarnosti in tudi srčnosti. Dodal je, da je pred njo zahtevna naloga, da upraviči zaupanje z uspešnim prizadevanjem za izboljšanje stanja na področju človekovih pravic.

Predsednik je poudaril, da je najmanj, kar lahko vsi storimo za krepitev institucij pravne države, da se aktivno trudimo za visoko raven pravne in politične kulture, predvsem pa s spoštovanjem teh institucij. "Ni nujno, da se vedno strinjamo z njihovimi ocenami ali odločitvami, z našimi izjavami ali ravnanji pa jim moramo priznavati veljavnost," je dodal. "Vsi skupaj si moramo prizadevati, da ugotovitve varuha vzamemo še veliko bolj resno kot doslej. S tem bomo okrepili avtoriteto varuha, pa tudi avtoriteto ustanov, ki jih predstavljamo. Tako si lahko tudi obetamo večje zaupanje v institucije pravne države s strani naših državljank in državljanov," opozarja predsednik.
Spomnil je tudi na nekatere ugotovitve iz zadnjih poročil varuha, kjer ta izpostavlja množične kršitve na področju delovnih razmerij, ostajanje problemov sodnih zaostankov, potrebo po pripravi zakonskih podlag za zagotovitev zagovorništva otrok. Med vsem drugim pa je dosedanja varuhinja opozarjala tudi na položaj oseb, ki so brez zdravstvenega zavarovanja, in na zaskrbljujoče naraščanje sovražnega govora. "Ne moremo, ne smemo in ne bomo ostali ravnodušni ob teh spoznanjih," je dejal Pahor in dodal, da je ta priporočila – ena tretjina vseh ostaja enaka iz leta v leto – v sedanjih okoliščinah treba jemati še bolj resno. Pri tem pa je omenil nekatere zaskrbljujoče trende, med drugim poslabševanje dohodkovnega položaja slovenskega prebivalstva.
Pahor se je sicer tudi zahvalil dosedanji varuhinji za njeno požrtvovalno delo, ki si po njegovih besedah zasluži "naše občudovanje in priznanje".
Čebašek - Travnikova po šestih letih predala posle

Ob prevzemu funkcije je Nussdorferjeva dejala: "Z jutrišnjim dnem se odpovedujem vsem svojim funkcijam in bom naslednjih šest let samo varuhinja človekovih pravic." V šestih letih ji bo tako funkcija vrhovne državne tožilke mirovala. Z nastopom mandata pa odstopa tudi kot predsednica društva Beli obroč Slovenije, predsednica komisije za pravice otrok pri Mestni občini Ljubljana ter predsednica Kluba z razlogom Janine Slovenke.
Čebašek - Travnikovi se je zahvalila za vso uspešno opravljeno delo. Prav tako je Nussdorferjeva napovedala, da bo šest let, kolikor bo trajal njen mandat, branila pravice šibkih in nemočnih, kajti varuha po njenih besedah potrebujejo prav ti.
S Čebašek - Travnikovo sta se strinjali, da so časi težki. "Ljudje občutijo veliko krivic, vsega se ne da popraviti," je dejala Nussdorferjeva. Pri tem je opozorila, da varuh ni tisti, ki sprejema zakonodajo, lahko le daje pobude za spremembo, in ni tisti, ki bi lahko reševal konkretne primere. Vendar je tisti, ki nad vsem tem bedi in opozarja institucije, da bi odpravile kršitve ali da do njih sploh ne bi prihajalo.
Čebašek - Travnikovi se je šestletni mandat iztekel danes, dan zatem pa se uradno začne Nussdorferjevi. Za novo varuhinjo človekovih pravic jo je državni zbor izvolil 1. februarja. Kljub sprva negotovim obetom – podporo ji je vnaprej odrekel NSi, zadržke so imeli tudi v SDS – je za njeno imenovanje glasovalo kar 82 poslank in poslancev, kar je najvišja podpora, s katero je bil imenovan kateri koli varuh v Sloveniji doslej.
Da novo varuhinjo človekovih pravic čaka veliko dela, kaže že podatek o naraščanju števila pobud, ki jih prejema varuh. Samo lani jih je varuh prejel 3353, kar je največ v posameznem letu, odkar deluje institucija varuha. Pa tudi sama Nussdorferjeva že pred začetkom mandata ugotavlja, da je problemov veliko.

Prepričana pa je, da ji bodo v pomoč tudi izkušnje iz 35-letnega dela v pravosodju in 10-letnega dela v nevladnem sektorju. Ob svojem delu kot vrhovna tožilka je bila namreč Nussdorferjeva v javnosti znana tudi po svojem prostovoljnem delu, med drugim kot predsednica društva Beli obroč, ki pomaga žrtvam kaznivih dejanj.
V zahvali ob zaključku svojega mandata je Čebašek - Travnikova zapisala, da je prepričana, da je upravičila zaupanje predlagateljev, pokojnega primarija Jožeta Felca in pokojnega predsednika republike Janeza Drnovška, in svoje delo opravila pošteno ter na področju varovanja človekovih pravic, medsebojnega razumevanja in spoštovanja človekovega dostojanstva pustila trajno sled. Prav tako je napovedala, da bo poklicno pot nadaljevala v medicini oziroma psihiatriji.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.