Nanga Parbat

O odpravi na Nanga Parbat

Ljubljana, 30. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Naš najboljši alpinist Tomaž Humar se bo lotil 8125 m visoke Gole gore in preplezal najvišjo steno na svetu.

Foto: www.humar.com
Foto: www.humar.com FOTO: www.humar.com

Tomaž Humar, eden najboljših svetovnih alpinistov, kot ga je označil legenda alpinizma Reinhold Messner, se znova odpravlja na 8125 m visoko Nanga Parbat v pakistanskem delu Himalaje.

Tomaž Humar pripoveduje o tehničnih ovirah vzpona (Foto: Dare Čekeliš)
Tomaž Humar pripoveduje o tehničnih ovirah vzpona (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

"Tja grem drugič, lahko rečem, da sva se ob prvem poskusu z goro zaljubila, zdaj bomo pa videli, kaj se bo razpletlo," je povedal Humar.

Šestčlanska odprava, ki jo poleg Humarja sestavljajo še alpinista Aleš Koželj in Stipe Božić, zdravnica Anda Perdan, bioterapevtka Nataša Pergar in novinarka POP TV Maja Roš, bo v soboto, 2. julija ob 7:25 poletela z Brnika preko Londona v Islamabad.

Tam bodo predvidoma potrebovali teden dni, da uredijo vso dokumentacijo in prispejo na severovzhod Pakistana, od koder bodo potrebovali še en dan hoje do baznega tabora, ki se nahaja na višini 3300 metrov.

Člani odprave na Golo goro (Foto: Dare Čekeliš)
Člani odprave na Golo goro (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Predviden prihod pod goro, na katero se bo Humar odpravil po do sedaj še nepreplezani osrednji smeri, je 8. julij. Nato bo sledilo 13 dni aklimatizacije, vstop v Ruplasko steno, ta je s 4700 metri najvišja na svetu, je predviden okoli polne lune 21. julija, odprava pa naj bi se v Slovenijo vrnila v začetku avgusta.

Tomaž Humar in direktor informativnih in športnih programov Pro Plus Vine Bešter (Foto: Dare Čekeliš)
Tomaž Humar in direktor informativnih in športnih programov Pro Plus Vine Bešter (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Dogajanje na Nanga Parbatu bomo ves čas spremljali tudi v informativni oddaji 24 ur in na naši spletni strani, saj je POP TV med drugimi medijski sponzor odprave. Iz baznega tabora se nam bo z vsakodnevnimi informacijami javljala novinarka informativne oddaje 24 ur Maja Roš, ki bo s Tomažem Humarjem ves čas na zvezi.

Svoje videnje na začrtani podvig Humarja je podal tudi Viki Grošelj, ki je v svoji alpinistični karieri osvojil že deset osemtisočakov.

8125 m visoka gora Nanga Parbat in najzahodnejši vrh himalajske gorske verige. (Vir: POP TV)
8125 m visoka gora Nanga Parbat in najzahodnejši vrh himalajske gorske verige. (Vir: POP TV) FOTO: POP TV

"Tomaž je že pred dvema letoma napovedal, da bo plezal ta centralni del stene in bil v tem prvi. Vedel sem, da je dovolj 'pozitivno nor', da bo to tudi poskusil, hkrati pa se zavedam, da je dovolj zrel tudi za srečno vrnitev. Dva plezalka, ki sta lani želela osvojiti to smer in jima to ni uspelo, sta dejala, da bi bil to največji podvig v zgodovini osvajanja Himalaje. S tem se lahko samo strinjam," je Humarjev poskus ovrednotil Grošelj.

Na Golo goro po najvišji steni na planetu

Novinarka 24UR Maja Roš bo spremljala Humarjev vzpon (Foto: Dare Čekeliš)
Novinarka 24UR Maja Roš bo spremljala Humarjev vzpon (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Na Golo goro oz. Killer mountain (Ubijalsko goro), kot jo tudi imenujejo, ker je na njej življenje sodeč po statistikah izgubilo največ oz. že 31 alpinistov, med njimi tudi brat Reinholda Messnerja, se bo Humar odpravil po do sedaj še nepreplezani osrednji smeri, ki velja s svojimi 4700 metri višine za najvišjo steno na planetu in jo je Humar poskušal osvojiti že predlani. Lani jo je skušala osvojiti odprava ameriških alpinistov Steva Housea in Brucea Millerja, ki sta izjavila, da bi bila osvojitev te smeri največji dosežek v zgodovini alpinizma.

Prvi je leta 1953 goro osvojil Herman Buhl. Messnerjeva oz. nemško-italijanska in še dve odpravi, poljsko-mehiška, ki sta jo vzpostavila Carlos Carsolio in Jerzy Kukuczka, ter Schellova smer, so doslej edine tri preplezane smeri v Rupalski steni.

Viki Grošelj je Tomažu zaželel lepo vreme (Foto: Dare Čekeliš)
Viki Grošelj je Tomažu zaželel lepo vreme (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Ker je vreme v Pakistanu trenutno zelo vroče, Humarjeva odprava pričakuje, da se bodo morali soočati tudi z večjo nevarnostjo plazov. Številne druge nevarnosti pa ostajajo ob tako malokrat preplezani gori še neznanka.

Tomaž načrtuje, da bo plezal večinoma ponoči. Aklimatizacija bo potekala preko treh taborov na višinah 5100, 6100 in 7100 metrov, nato pa bo začel s plezanjem. Predlani mu je uspelo priplezati do višine 6500 metrov, potem pa mu je načrte prekrižalo slabo vreme. Če mu bo letos uspelo preiti 7000 metrov, se bo na višini 7500 m, ki velja za t.i. "mejo smrti", začel pravi boj za osvojitev vrha, kajti od tu naprej si ne sme privoščiti nobenega počitka več.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10