Administracija ameriškega predsednika Baracka Obame je v petek naredila nov korak za zagotavljanje pravice do poroke za istospolne pare. Ameriško vrhovno sodišče je uradno pozvala, naj razveljavi zakon iz leta 1996, ki zakonsko zvezo opredeljuje izključno kot zvezo med moškim in žensko.
S tem je v ZDA kateri koli predsednik prvič izrazil naklonjenost porokam homoseksualnih parov pred vrhovnim sodiščem. Devetčlanski senat sodišča bo prihodnji mesec odločal, ali naj se zakon o zaščiti družine (Defense of Marriage Act – DOMA) razveljavi.
Administracija Baracka Obame v uradni zahtevi navaja, da zakon "krši temeljno ustavno pravico do enake zaščite". Več deset tisoč poročenim istospolnim parom na zvezni ravni odreka pravice, ki pripadajo zakonito poročenim parom različnih spolov.
Poteza je naletela na hude kritike republikancev. Ti so v petek v uradnem pismu zagotovili, da bodo branili zakon. Poudarili so še, da je bil čas za takšna vprašanja leta 1996, ko je bil zakon dejansko sprejet. Če je ministrstvo za pravosodje takrat kongresu zatrdilo, da je zakon v skladu z ustavo, pomislekov zdaj ne bi smelo biti, poudarjajo.
Obama je v nagovoru ob svoji inavguraciji prejšnji mesec povezal boj za pravice homoseksualcev z bojem za človekove pravice v zadnjih desetletjih. "Naše potovanje ne bo končano, dokler naši gejevski bratje in sestre ne bodo pred zakonom izenačeni z vsemi drugimi," je poudaril takrat.
V svojem prvem mandatu je Obama že odpravil pravilo "ne sprašuj, ne govori" v ameriški vojski. V skladu s to politiko so morali vojaki skrivati svojo homoseksualnost, sicer jim je grozila izguba službe.
DOMA prepoveduje homoseksualne poroke na zvezni ravni. Po zmagah istospolnih parov na več referendumih pa so poroke zdaj dovoljene v devetih od 50 ameriških zveznih držav in v prestolnici Washington.