Na trgu pred izraelskim parlamentom v Jeruzalemu je ob prisotnosti številnih domačih in tujih visokih politikov in dostojanstvenikov danes potekala uradna žalna slovesnost za izraelskega premierja Ariela Šarona, ki je umrl v soboto. Po slovesnosti so Šarona z vojaškimi častmi pokopali na njegovem ranču na jugu države.
Izraelski predsednik Šimon Peres je na slovesnosti izpostavil velik pečat, ki ga je pustil Šaron. "Nikoli nisi prenehal služiti svojim ljudem v obrambi svoje države in zagotavljanju njene blaginje," je poudaril Peres. Šaron je po njegovih besedah pustil prstne odtise "na vsakem političnem in vojaškem mejniku" v izraelski zgodovin. "Svoje življenje si posvetil Izraelu. Bil si rama, na katero se je lahko naslonila varnost naših ljudi," je še poudaril Peres.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je Šarona medtem označil za očeta Izraela. Šaron je bil po njegovem "eden največjih borcev izraelskega ljudstva in izraelske vojske", čeprav, kot je izpostavil, nista bila vedno istega mnenja. Medtem ko je hvalil Šaronov prispevek k varnosti Izraela, je poudaril, da se bo Izrael še naprej boril proti terorizmu. "Izrael si bo še naprej prizadeval za mir, medtem ko bo branil svojo varnost," je dejal.
Ob Šaronovi smrti sta v Izrael pripotovala tudi ameriški podpredsednik Joe Biden ter bivši britanski premier in aktualni odposlanec bližnjevzhodne četverice Tony Blair. Biden je v nagovoru izpostavil, da je bil Šaron "zapleten človek", ki je občasno sprožal "polemike in celo obsojanje". A je dodal, da bo zgodovina ob presojanju upoštevala tudi, da je šlo za zelo kompleksno obdobje.
Blair pa je izpostavil, da si je Šaron prizadeval za celovito miroljubno rešitev situacije v regiji, medtem ko je bila varnost Izraela vedno njegov najvišji cilj. "Napravil je korake, na katere ni računal nihče," je izpostavil Blair in dodal, da je bil Šaron "gigant svoje dežele".
Skrajneži izstrelili dva izstrelka
Po spominski slovesnosti v Jeruzalemu so Šarona danes z vojaškimi častmi pokopali na ranču v puščavi Negev na jugu države. Na lastno željo je pokopan ob drugi soprogi Lili, ki je leta 2000 umrla za rakom.
Ranč, kjer je pokopan Šaron, leži le nekaj kilometrov od meje z območjem Gaze, ki ga nadzoruje palestinsko gibanje Hamas. Čeprav je pogreb potekal ob strogih varnostnih ukrepih, so skrajneži z območja Gaze izstrelili dva izstrelka, ki sta padla na območje blizu ranča. Izstrelka sta treščila ob tla blizu kraja Sderot, ki se nahaja nekaj kilometrov od Šaronovega ranča.
Izraelska vojska je kmalu zatem izvedla povračilna zračna napada. Letala so obstreljevala teroristična objekta v osrednjem delu in na jugu Gaze, je povedal predstavnik vojske. Po navedbah očividcev sta bili tarči vadišče gibanja Islamski džihad v Han Junisu in vadišče gibanja Hamas v Nusejratu. V Nusejratu naj bi bil v napadu ranjen otrok.
Palestinci in arabski svet ga prezirajo kot vojega zločinca
85-letni Šaron je po osmih letih v komi umrl v soboto v bolnišnici v Tel Avivu. V komi je bil, odkar ga je 4. januarja 2006 sredi volilne kampanje zadela možganska kap. Njegovo zdravstveno stanje se je po nedavni operaciji drastično poslabšalo.
Nekdanji general je veljal za enega najbolj kontroverznih izraelskih politikov. Predsednik izraelske vlade je bil med letoma 2001 in 2006. V Izraelu ga slavijo kot narodnega junaka, v tujini kot pragmatičnega politika, Palestinci in arabski svet pa ga prezirajo kot vojnega zločinca, zato se nihče od visokih predstavnikov ni udeležil pogrebne slovesnosti.
"Roke tega kriminalca so bile umazane s krvjo naših ljudi in voditeljev," je na dan Šaronove smrti zapisal predstavnik Hamasa Sami Abu Zurhi. Podobno se je odzvalo gibanje Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ki obvladuje Zahodni breg. "Šaron je bil zločinec, odgovoren za uboj Jaserja Arafata, in upali smo, da se bo kot vojni zločinec pojavil pred Mednarodnim kazenskim sodiščem," je dejal visoki član Fataha Džibril Rajub.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.