Sprejem novega zakona o veterinarstvu je po njihovem mnenju primeren napredek, čeprav je bil sprejet z zamudo, prav tako se je sistem nadzora in kontrole od njihovega prejšnjega obiska leta 1999 izboljšal, opravljena so bila primerna izobraževanja uradnih veterinarjev, Veterinarska uprava RS (VURS) pa je vzpostavila zadovoljiv sistem evidenc nadzora v objektih za proizvodnjo rdečega mesa. Posebej pa so inšpektorji opozorili, da na VURS obstaja pomanjkanje kadra - predvsem administrativnega in ponekod tudi veterinarjev, so sporočili z VURS.
Inšpekcija je ugotovila, da je sistem zdravstvenih spričeval za živali v notranjem prometu dober, vendar pa so ugotovili, da ostajajo individualne pomanjkljivosti, vezane na izdajanje zdravstvenih spričeval in potrjevanje pošiljk živali. V ta namen je VURS v pravkar sprejetem zakonu že določila, da se koncesije za opravljanje veterinarskih dejavnosti in s tem tudi izdajanje zdravstvenih spričeval, podelijo posameznim osebam in ne več veterinarskim organizacijam, kar bo omogočilo lažje izvajanje nadzora nad izdajo zdravstvenih spričeval in lažje ukrepanje v primeru neizvajanja predpisanih zahtev. Na ta način je reguliranje izdaje zdravstvenega spričevala in nadzora nad njihovo izdajo skladen in primerljiv z evropskimi določili.
Posebno poglavje obiska evropske veterinarske inšpekcije je bilo namenjeno zbiranju in predelavi mesa divjadi. Inšpektorji so posebej izpostavili, da s sedaj veljavnim sistemom zbiranja mesa divjadi, ki ga izvajajo lovske organizacije, ne moremo zadostiti določilom evropske zakonodaje, četudi je takšen sistem poznan v kar nekaj državah članicah. Od VURS so zahtevali ustrezno ukrepanje in ta je z današnjim dnem prepovedala izdajanje veterinarskih certifikatov za izvoz mesa in izdelkov iz mesa divjadi v države članice EU. Prepoved bo veljala, vse dokler se sistem zbiranja mesa divjadi ne uredi na način, kot je predpisan z evropsko zakonodajo.