Naslovnica

Odmevi na Miloševićev nastop pred sodiščem

Haag/Beograd/Krasnojarsk/Washington, 03. 07. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na zaslišanje Miloševića se večina zahodnih voditeljev še ni odzvala. Mnogi državniki so s privedbo nekdanjega jugoslovanskega predsednika pred sodnika zadovoljni in upajo, da bodo pred sodišče kmalu stopili tudi drugi vojni zločinci.

Na začetek sodnega procesa proti Miloševiću se je prvi odzval posebni odposlanec Združenih narodov za Balkan Karl Bildt. Po njegovih besedah bo sojenje nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku koristilo vsem državam na Balkanu, zato je čimprej potrebno ugotoviti, kdo je za zločine na območju nekdanje Jugoslavije odgovoren.

Iz Združenih držav so sporočili, da so pripravili obremenilne dokaze za sojenje nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku, če bo potrebno pa bodo predstavili še dodatne. Milošević je obtožen zgolj zločinov storjenih na Kosovu, nekdanji odposlanec ameriškega predsednika za Balkan Richard Holbrooke pa je za današnji dnevnik Wall Street Journal dejal, da bi se Milošević lahko zagovarjal tudi za zločine storjene na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini.

State Department se ne ozira na trditve nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ki je dejal, da je sojenje proti njemu le kritje za zločine zveze NATO v ZRJ. "Prepričan sem, da bomo med sojenjem v Haagu od Miloševića slišali marsikaj," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher na vprašanje novinarjev, kako komentira prve Miloševićeve izjave pred haaškim sodiščem.

Boucher sicer ni želel komentirati trditev, da bi bilo Miloševićevo pričanje lahko neugodno za zahodne države in voditelje. "Pustimo sodišču naj izvede postopek in odloči o Miloševićevi odgovornosti za zločine, za katere je obtožen," je še dejal Boucher.

Medtem je tudi glavna haaška tožilka Carla Del Ponte izrazila pričakovanje, da bodo nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku sodili tudi za genocid v teh dveh državah. Francoski časnik Le Monde je v sredini izdaji objavil pogovor z glavno tožilko haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carlo Del Ponte, v katerem je ta poudarila, da bi nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević lahko bil obtožen za genocid v BiH in na Hrvaškem. "Šele po preiskavi pa bomo vedeli, ali lahko takšno obtožbo zastopamo pred sodniki haaškega sodišča," je poudarila Del Pontejeva. "Trenutno dvomim, da bi "v primeru Kosovo" Miloševića lahko obtožili genocida," je menila glavna tožilka haaškega sodišča in dodala: "Za to potrebujem dokaze, ki pa jih nimamo." V sedanji obtožnici haaško sodišče Miloševića bremeni le zločinov, storjenih na Kosovu leta 1999.

Vsebina obtožnice proti Miloševiću za zločine v BiH in na Hrvaškem naj bi bila znana do 1. oktobra. "Od svojih raziskovalcev sem zahtevala, da pripravijo dokaze o zločinih v BiH in na Hrvaškem najkasneje do 1. oktobra. Vztrajam na tem datumu," je dejala glavna tožilka in dodala: "Prepričana sem, da je Milošević odgovoren tako za zločine v BiH in na Hrvaškem, kot tudi na Kosovu. Zato se mi zdi logično, da bo za njih odgovarjal naenkrat." Del Pontejeva je tudi dodala, da Miloševiću ne bodo sodili skupaj z drugimi obtoženci, saj tožilstvo zahteva ločene obravnave, vendar pa je to odvisno tudi od sodnikov in obtoženčeve obrambe.

Na vprašanje Le Monda, zakaj je zahtevala osamitev Miloševića, je Del Pontejeva odgovorila: "Ocenjujem, da je potrebno obtoženega ločiti od vseh možnih vplivov pred prvim prihodom na sodišče. Obenem pa tudi zaradi njegove osebne zaščite."

Srbski komentatorji in analitiki so se že odzvali na Miloševićev nastop in ugotovili, da je bilo njegovo obnašanje takšno kot v času njegove vladavine194160–

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10