Varovanje okolja in gradbeništvo sta že neločljivo povezana. Še bolj pa bosta morala biti, saj nas obvezuje približevanje okoljske zakonodaje evropski, pri prihajajočem pretoku blaga in ljudi po Evropi pa mora biti naš potni list prepoznavna in kakovostna gradnja, je ob odprtju sejma še povedal minister. Ob tem spreminjamo tudi domačo zakonodajo, tako da bomo poenostavili postopke in bo za poseg v prostor potrebno le eno dovoljenje, cilj pa je, da bi popolno vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja prosilec dobil v 45 dneh.
Da je v 20. letih, odkar Pomurski sejem gosti sejem Megra, ta postal neke vrste barometer slovenskega gradbeništva, je prepričan tudi direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec, zato glede na ugodne napovedi makroekonomistov napoveduje razmah dejavnosti. Sicer pa letošnji 14. gradbeni sejem prvič nosi zaščitno znamko svetovnega združenja sejmov UFI, članstvo pa pomeni priznanje in verodostojnost v družbi svetovnih sejmov. Za razliko od minulih let, ko je bil poudarek na gradnji cest, je tokrat namenjen predvsem gradnji in sanaciji poslovnih in stanovanjskih objektov, ki v največji meri vključuje prihranek energije in varovanje okolja. Pri tem bo predstavljena uporaba sodobnejših materialov, izolacij, stavbnega pohištva in ogrevalnih naprav.
Ob prodornih podjetnikih in obrtnikih bo poudarek sejma tudi na izobraževanju. Pripravili bodo 14 strokovnih posvetov in predstavitev, programe bodo predstavile vse slovenske gradbene šole na vseh ravneh, od poklicnega izobraževanja do univerzitetnega študija.
Na sejmu so danes podelili tudi znake kakovosti v graditeljstvu 2001. Za enojno enokrilno PVC okno ga je dobilo podjetje AJM, podjetje Inles za enojno enokrilno leseno okno INO-68, Lesna, tovarna stavbnega pohištva Radlje ga je dobila za enokrilno leseno okno izolir-solar, podjetje PUV Nizke gradnje in vodne gradnje iz Celje je dobilo znak kakovosti za program montažnega betonskega kanalizacijskega sistema nivo, podjetje IGM Stavbar iz Hoč pa za program betonskih cestnih robnikov.