24 ur na križišču sveta

Odprtih bo preko 3500 volišč

Ljubljana, 08. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V nedeljo bo za izvedbo predsedniških in lokalnih volitev odprtih preko 3500 volišč. Na vsakem bodo volivci dobili najmanj tri glasovnice, na mnogih pa tudi četrto za ožje dele lokalnih skupnosti. Danes opolnoči bo nastopil volilni molk, s tem pa se bo zaključila predvolilna kampanja.

Predsedniške volitve
Predsedniške volitve FOTO: POP TV

Za nemoteno izvedbo nedeljskih predsedniških in lokalnih volitev je vse nared, so na novinarski konferenci zagotovili predstavniki Republiške volilne komisije (RVK). Novega predsednika države ter župane in občinske svete v 193 občinah bo v nedeljo volilo približno 1,6 milijona volilnih upravičencev.

Volilni upravičenci bo imelo možnost voliti na preko 3500 voliščih, na katerih bo več kot 25.000 članov volilnih organov skrbelo, da bodo volitve potekale brez zapletov. Na volilni dan bo v Cankarjevem domu odprto novinarsko središče, kjer bo mogoče spremljati podatke o udeležbi in izide volitev, novinarjem pa bo, kot je pojasnil vodja tiskovnega središča Janez Vouk z Urada vlade za informiranje, na voljo vsa potrebna oprema.

Volišča bodo v nedeljo odprta od 7. do 19. ure, vsak volivec pa bo lahko dobil najmanj tri glasovnice: za predsednika države, za župane in za občinske svete. Poleg predsedniških in lokalnih volitev bodo namreč v večini občin potekale tudi volitve v ožje dele lokalnih skupnosti - v krajevne, vaške in četrtne skupnosti.

Volilni molk

Volilni molk bo trajal do nedelje do 19. ure, v tem času pa bo na ministrstvu za notranje zadeve delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka.

Podatke o kršitvah volilnega molka bodo lahko državljani v nočnem času, in sicer od petka opolnoči do sobote do 7. ure zjutraj ter zatem še v soboto od 19. ure do 7. ure v nedeljo zjutraj sporočali operativno-komunikacijskemu centru generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Dežurna služba notranjega ministrstva pa bo podatke o omenjenih kršitvah sprejemala čez dan, in sicer v soboto od 7. do 19. ure in v nedeljo od 7. do 19. ure na telefonskih številkah 080 21 13 in 01/472 48 1.

Poleg tega bo na dan glasovanja na uradu za upravne notranje zadeve pri notranjem ministrstvu od 7. do 23. ure delovala tudi dežurna služba za strokovno pomoč diplomatsko konzularnim predstavništvom Republike Slovenije v tujini, kjer bodo potekale volitve predsednika republike.

Prvi neuradni izidi v nedeljo ob 21. uri

Po zaprtju volišč se bo najprej ugotavljal izid predsedniških volitev, nato volitev za župane ter volitev v občinske svete, je pojasnil predsednik RVK Anton Gašper Frantar. Prvi neuradni izidi predsedniških volitev naj bi bili znani okrog 21. ure, do končnih izidov pa bo treba počakati vsaj do petka, 15. novembra, zvečer, saj bodo pristojni organi do tega dne do 12. ure čakali na glasovnice, ki bodo po pošti prispele iz tujine. Na predsedniških volitvah imajo namreč volilno pravico tudi slovenski državljani, ki začasno ali stalno živijo v tujini. Letos bo tako 4846 izseljencev lahko volilo na 35 diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije po svetu.

Pri ugotavljanju izidov lokalnih volitev pa bo potrebno nekoliko tolerance, je poudaril Frantar. Za izvedbo lokalnih volitev so namreč pristojne občine, ki pa so RVK dolžne posredovati poročila o uradnih izidih šele šesti dan po glasovanju. Kljub temu pa bodo prvi neuradni izidi lokalnih volitev znani že v nedeljo, in sicer najprej za župane, nato pa za občinske svete; pri slednjih bo znano, koliko glasov bodo dobile posamezne stranke ali neodvisne liste, ne bo pa še podatkov o preferenčnih glasovih. Za župane 193 občin se sicer poteguje 723 kandidatov. Kot je pojasnil tajnih RVK Marko Golobič, jih bo v prvem krogu izvoljenih 54, saj se v prav toliko občinah za to mesto potegujeta le dva kandidata. Pravzaprav so rezultati županskih volitev že znani v 19 občinah, kjer se za to mesto poteguje le po en kandidat.

Število volilnih upravičencev različno

Število volilnih upravičencev na predsedniških in lokalnih volitvah je različno, saj imajo na slednjih namreč letos prvič pravico voliti tudi tujci s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Volilnih upravičencev na predsedniških volitvah je 1.609.633, na lokalnih pa torej nekoliko več, in sicer 1.619.724. Nekateri volivci so v tem tednu že izkoristili možnost predčasnega glasovanja: izidi tega glasovanja bodo znani najprej, in sicer takoj po zaprtju volišč. Običajno se predčasnega glasovanja udeleži med pol in enim odstotkom volilnega telesa, je pojasnil Golobič.

Ker gre pri obojih volitvah za pravno ločena sistema in iz te ureditve izhajajo nekatere organizacijske posebnosti, so volilne komisije storile vse, da bodo nedeljske volitve potekale na volivcu prijazen način. To pomeni, da bodo ob "združitvi" volilnih organov volivci lahko volili na enem volišču. Predčasno glasovanje je namreč potekalo ločeno. Pred volilnimi odbori, ki bodo večinoma šestčlanski, je odgovorna naloga. Organiziranih bo 88 okrajnih volilnih komisij in 193 občinskih volilnih komisij ter 27 volilnih komisij za volitve predstavnikov narodnosti in predstavnikov romske skupnosti.

Stroški organizacije volitev

Izvedba prvega kroga predsedniških volitev bo stala približno 500 milijonov tolarjev, natančneje 300 tolarjev na posameznega volivca. Del stroškov bo zaradi sočasne izvedbe volitev nižji, kot bi bil sicer. Predsedniške in lokalne volitve bodo v prvem krogu tako stale približno 800 milijonov tolarjev oziroma okrog 500 tolarjev na volivca, kar je, kot je zatrdil Golobič, ceneje kot v drugih državah. Morebitni drugi krog predsedniških volitev je običajno nekoliko cenejši, in sicer za 20 odstotkov. Če bo potreben drugi krog predsedniških volitev, bo ta sočasno z drugim krogom županskih volitev potekal v nedeljo, 1. decembra, če pa bo predsednik države izvoljen že to nedeljo, pa bo drugi krog županskih volitev že 24. novembra.

Podatki o volilni udeležbi

Republiška volilna komisija bo v nedeljo v tiskovnem središču v Cankarjevem domu ob 12.30 in 17. uri sporočila podatke o volilni udeležbi (do 11. in 16. ure). Za spremljanje volitev je doslej akreditiranih približno 200 domačih in 60 tujih novinarjev. V tiskovnem središču, ki bo v nedeljo odprto od 8. ure zjutraj, bo novinarjem na voljo 50 računalnikov in 30 računalnikov z modemskimi povezavami. Rezultate, ki jih bo na podlagi podatkov volilnih komisij računalniško obdelal Center vlade za informatiko, bodo sproti objavljali in jih bo mogoče spremljati na dveh velikih zaslonih ter na domači spletni strani www.gov.si/volitve2002.

Volivci naj si vzamejo čas

RVK je volivce še opozorila, naj s seboj na volišče prinesejo osebni dokument in si vzamejo čas, da natančno preberejo navodila na glasovnici. Glede na obsežnost tokratnih volitev - nedeljske predsedniške in lokalne volitve namreč prvič potekajo sočasno, to pa se zaradi ločene pravno sistemske ureditve lahko zgodi le na vsakih dvajset let - je sicer težko zagotoviti, da kakršnihkoli zapletov ne bo, morebitne težave pa bodo volilni organi skušali hitro in učinkovito odpraviti ter zagotoviti zakonito izvedbo volitev.