24 ur na križišču sveta

Odzivi iz tujine

Ljubljana, 01. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Večina tujih medijev navaja, da je Drnovšek človek, ki je popeljal Slovenijo na prag Evropske unije in zveze Nato.

Drnovškova protikandidatka Barbara Brezigar
Drnovškova protikandidatka Barbara Brezigar FOTO: Marjan Kokot

Nemška tiskovna agencija dpa poroča, da so volilci Drnovšku z izvolitvijo izkazali priznanje za njegovo vlogo dobrega upravitelja države, obenem pa so še enkrat stavili na kontinuiteto. Agencija je v Drnovškovem portretu zapisala, da je bil v Sloveniji s kratkim premorom premier že deset let. Po nedeljski zmagi je napovedal, da bo v ponedeljek odstopil z mesta predsednika vlade, pa tudi s položaja predsednika LDS.

Drnovšek si po poročanju dpa šteje v dobro, da je od leta 1991 Sloveniji prinesel stabilnost in relativno blaginjo. Predsedniški položaj prevzema v času, ko je Slovenija na pragu vstopa v EU. Po navedbah dpa politični opazovalci pripisujejo diplomatskim sposobnostim Drnovška zaslugo, da se je Slovenija po kratki desetdnevni vojni rešila iz Jugoslavije; z bližnjim vstopom v EU in verjetnim članstvom v Nato pa bodo izpolnjeni največji Drnovškovi politični cilji.

Dpa je povzela Drnovškovo izjavo po zmagi: "V slovenski zgodovini se začenja novo poglavje in sodeloval bom z vsemi Slovenci, da bo uspešno." Dpa je še omenila, da vse več državljanov Slovenije podpira bodoče članstvo države v zvezi Nato, ki je glavni politični cilj Drnovška. Od povabila v zavezništvo na vrhu v Pragi je podpora vstopu narasla za 12 odstotkov in znaša 49 odstotkov, je agencija povzela raziskavo v sobotnem Delu.

Ameriška tiskovna agencija AP poudarja, da sta si tako Drnovšek kot Kučan prizadevala, da bi se Slovenija odmaknila od krvavih balkanskih zadev in se usmerila proti Zahodu. Trdo delo se je izplačalo: Slovenija je pred kratkim prejela povabilo v Nato in se bo skoraj zagotovo vključila v EU leta 2004. Drnovšek ostaja prepričan, da mora država ostati na prozahodni usmeritvi - v politiki, gospodarstvu in na socialnem področju. Kot poroča AP, je bil Drnovšek leta 1989 na čelu skupnega jugoslovanskega predsedstva, bil pa je tudi član komunistične partije, ki je vladala Jugoslaviji. Vendar pa Drnovšek nikoli ni resnično spadal tja - med partijskimi kongresi je redno izpuščal sestanke in šel smučat, je poročala agencija. Ko so komunisti na prvih večstrankarskih volitvah leta 1990 izgubili oblast, je Drnovšek izjavil: To je znak demokratičnih teženj, ki jih ni več moč ustaviti! AP v Drnovškovem življenjepisu omenja tudi njegovo krhko zdravje, obenem pa njegovo izjavo, da je sposoben za predsednikovanje; mnogi cenijo njegov pogum pri premagovanju bolezni, je dodala agencija. AP pa omenja tudi kritike na njegov račun: Tako se nekateri evropski uradniki pritožujejo, da ni bil naklonjen prodaji donosnih slovenskih podjetij tujim investitorjem. Doma pa mu mnogi zamerijo, da se njegova LDS zdi utrjena na oblasti. Brezigarjeva je po poročanju AP izbira tistih, ki so želeli spremembo; mnoge Slovenke pa so tudi upale, da bodo imele prvo žensko za predsednico.

Tudi francoska tiskovna agencija AFP povzema Drnovškovo izjavo po zmagi o odprtju novega poglavja v zgodovini Slovenije. Po navedbah agencije Slovenci vidijo Drnovška kot človeka, ki je znal transformirati državo z dvema milijonoma prebivalcev v eno najbogatejših srednjeevropskih držav in eno najnaprednejših v prihodnjem krogu širitve EU v letu 2004. Dodaja tudi, da je Sloveniji pridobil vabilo v članstvo v NATO v letu 2004. AFP navaja, da bo Drnovšek v ponedeljek odstopil s položaja predsednika vlade - na katerem bi rad videl sedanjega finančnega ministra Toneta Ropa, pa tudi s položaja predsednika LDS. Po desetih letih za krmilom Drnovšek upa na najvišji položaj v državi, ki je predvsem protokolarne narave in manj naporen za človeka z zdravjem, ki se mu slabša, dodaja AFP. Agencija še poroča, da kljub dvanajstim letom političnega življenja Drnovšek ni blizu ljudem. Brez karizme in le malokrat nasmejan mu je nelagodno na javnih zborovanjih in ljudskih praznovanjih, kar pa ga ne ovira, da ne bi bil najbolj priljubljen politik v Sloveniji, piše AFP.

Janez Drnovšek
Janez Drnovšek FOTO: POP TV

Avstrijska tiskovna agencija APA je izpostavila, da je Drnovšek v prvem odzivu na zmago napovedal odstop s položaja premiera, pa tudi njegovo izjavo, da se za Slovenijo, ki naj bi leta 2004 stopila v EU in NATO, začenja novo poglavje. Po Drnovškovih besedah obstaja realna možnost, da bi bila nova slovenska vlada sestavljena do 23. decembra, saj je za to že vse pripravljeno. Za svojega naslednika na položaju premiera je imenoval Toneta Ropa. APA še navaja, da bo Drnovšek odstopil s položaja predsednika LDS. Agencija sicer povzema tudi zadovoljstvo Brezigarjeve, da ji je v volilni kampanji uspelo pokazati novo pot v slovenski politiki. Po njeni volilni kampanji v Sloveniji ne bo nič več tako, kot je bilo, je APA povzela Brezigarjevo. APA je tudi poročala, da so v 61 od 193 slovenskih občinah potekali drugi krogi županskih volitev. V Ljubljani je kandidatka ZLSD Danica Simšič presenetljivo premagala sedanjo županjo Viko Potočnik (LDS).

Tudi hrvaška tiskovna agencija Hina je poročala, da je bil dosedanji premier Drnovšek v drugem krogu volitev izvoljen za novega predsednika s petletnim mandatom. Hina povzema Drnovškove izjave, da se sedaj odpira novo poglavje v slovenski zgodovini, pa tudi, da je bila to prvič predsedniška tekma, v kateri ni bilo vse vnaprej odločeno. Povzela je še izjavo Brezigarjeve, da je kampanja pokazala,

kako so se premaknile stvari v slovenski politiki in da v tem pogledu nič več ne bo tako, kot je bilo. Drnovšek je napovedal, da bo v primeru zmage že v ponedeljek odstopil s položaja, da bi tako do konca leta lahko opravili glasovanje o novem mandatarju, poroča Hina. Dodaja tudi, da je bil odziv slovenskih volivcev v drugem krogu predsedniških volitev in drugem krogu lokalnih volitev bistveno nižji kot pred tremi tedni. Slovenski analitiki nižjo volilno udeležbo ocenjujejo kot običajen pojav za drugi krog volitev in napovedujejo, da bi to lahko bilo v korist Drnovška, ki ima stabilnejše volilno telo, je poročala Hina.

Jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug v vesti o Drnovškovi zmagi napoveduje, da bo že v ponedeljek odstopil s položaja predsednika vlade, na katerem naj bi ga nasledil Tone Rop. Kandidatka desne politične opcije Brezigarjeva pa se medtem ni izrekla, ali bo ostala v politiki; dejala je le, da je bila predsedniška kampanja zanjo pomembno obdobje, saj verjame, da je moč stvari spremeniti na bolje, je poročal Tanjug.

O drugem krogu predsedniških volitev so poročale tudi druge tiskovne agencije: italijanska Ansa, srbska Beta in tiskovna agencija

Federacije BiH Fena so objavile kratke vesti izidov vzporednih volitev, ki so pokazale zmago Drnovška na predsedniških volitvah. Napovedno vestičko o drugem krogu predsedniških volitev je objavila tudi ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10