Naslovnica

Odzivi na sojenje Plavšićevi

Beograd, 12. 01. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Biljana pod ključem" je le eden od naslovov prispevkov s katerimi so vsi srbski dnevni časniki na prvih straneh objavili novico o predaji nekdanje predsednice Republike srbske haaškemu sodišču. V številnih komentarjih in odzivih se največkrat izpostavlja pogumno gesto sedemdesetletne političarke in podpira njeno odločitev, ki je, kot pišejo časniki, najboljši način, da se umakne kolektivno krivdo s celotnega srbskega naroda.

Osrednji dnevnik državne televizije je na začetku prikazal Plavšićin odgovor sodišču, ki ga je nagovorila z besedami: "Dobro jutro spoštovano sodišče, po nobeni točki obtožnice se ne počutim krivo". Verjetno najvplivnejši človek v Srbiji, bodoči republiški premije, Zoran 195144inđić, meni da ni pošteno, da se Biljana Plavšić, za katero vsi vedo, da ji imela samo politično ne pa tudi izvršno funkcijo, po vseh njenih prizadevanjih za demokratizacijo in umiritev političnih razmer v BiH in Republiki Srbski, znajde na spisku haaškega tribunala. "To dokazuje izjemno pomanjkanje političnega posluha teh mednarodnih organizacij in nerazumevanje našega položaja. To je 'pokvarjeno' vedenje, ki poraja sum glede namenov", po poudaril 195144inđić. Zvezni minister za pravosodje Momčilo Grubac poudarja, da morajo vsi, ki jih bremeni haaški tribunal, vključno z državljani Jugoslavije, ravnati kot Biljana Plavšić in se sami odzvati pozivu sodišča. Podobnega mnenja je tudi vodja Socialdemokratske unije Žarko Korać, ko poudarja, da ga zanima, kdo bo v Srbiji prvi sledil logiki Biljane Plavšić. Radio B92 je posredoval izjavo predsednika Helsinškega komiteja za človekove pravice v Sarajevu, Srđana Dizdarevića, ki meni, da Biljana Plavšić, glede na dejstvo, da je od leta 1991 do podpisa Daytonskega sporazuma bila na najvišjih položajih v procesih odločanja in ukazovanja v republiki Srbski za to nosi politično in komadno odgovornost. Množična etnična čiščenja, za katere Plavšićevo bremeni obtožnica, so imela za posledico več deseti tisoč ubitih, večinoma Bošnjakov in Hrvatov v delih BiH, za katere se je menilo, da sodijo pod oblast Republike Srbske," pravi Dizdarević. "Biljana Plavšić je pogumna ženska, ki je odšla v Haag, da bi srbski narod v Bosni očistila kolektivne krivde", je izjavil predsednik Gibanja za demokratično Srbijo, general Momčilo Perišić, nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske, za katerega se domnevno tudi zanima haaško sodišče. "Prepričan sem, da Biljana Plavšić ni zakrivila nobenih zločinov na ozemlju Bosne in pričakujem, da bo v Haagu osvobojena vsake krivde in upoštevana kot priča", še dodaja Perišić.

Jugoslovanski tisk, špekulira tudi o možnem dogovoru med Plavšićevo in sodiščem, da ji v zameno za pričanje proti morebitno prijetim Momčilu Krajišniku, Radovanu Karađiću, Ratku Maldiću in Slobodanu Miloševiću, ki pa še naprej ostajajo na svobodi, izreče osvobodilno in kar najmanjšo obsodbo.

Vlada Republike Srbske je haaškemu tribunalu ponudila garancije, kot pogoj, da bi Biljana Plavšić do konca obravnave ostala na svobodi. Pričakuje se, da bo podobno ravnal tudi uradni Beograd, kjer bo Mednarodno sodišče za vojne zločine postalo zelo pomembna tema. Zlasti se to pričakuje po bližnjem obisku glavne tožilke Karle del Ponte, med katerim bo poskušala prepričati srbsko oblast v nujnost izročitve Slobodana Miloševića.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10