Evropska komisija restavracijam ne bo prepovedala servirati oljčnega olja v steklenih vrčkih in podobnih posodah, kot je to načrtovala s 1. januarjem. "Odločil sem se za umik predloga, ker na glasovanju minuli teden ni dobil zadostne podpore," je naznanil evropski komisar za kmetijstvo Dacian Ciolos. Pred pripravo novega predloga se bo temeljito pogovorila s potrošniki, trgovci, lastniki restavracij in proizvajalci oljčnega olja.
Na podlagi razprav je Evropska komisija pripravila zakonodajni predlog v obliki uredbe, ki določa, da bo moralo biti oljčno olje na mizah v restavracijah v "posebej zaprtih posodah, ki se jih ne bo dalo več napolniti". Poleg tega umaknjeni predlog določa tudi stroge zahteve pri označevanju – na vsakem oljčnem olju na mizi v restavraciji bi morala biti oznaka s podatki o vrsti in izvoru olja.
Namen tega ukrepa je bil po navedbah komisije zagotoviti kakovost in avtentičnost oljčnega olja, izboljšati higieno in preprečiti zavajanje potrošnikov.
O tem predlogu so minuli teden v okviru pristojnega odbora glasovale članice Unije, ki pa niso dosegle potrebne kvalificirane večine, zato se je vrnil nazaj v roke komisije.
Proti so glasovali Nemčija, Danska, Nizozemska, Bolgarija, Estonija, Luksemburg, Avstrija, Finska in Švedska. Velika Britanija, Madžarska in Belgija so se vzdržale.
Za pa so glasovali Slovenija, Italija, Španija, Grčija, Portugalska, Francija, Irska, Ciper, Slovaška, Poljska, Latvija, Litva, Češka, Romunija in Malta. V Italiji in Portugalskem ta prepoved že velja.

Živahna razprava in niz očitkov
Sporni predlog je sprožil živahno razpravo in niz očitkov Bruslju, da je po nepotrebnem birokratsko pokroviteljski do ljudi, saj so ti sposobni sami presoditi, kaj je dobro oljčno olje.
Sprožil je tudi vprašanja, ali je mogoče podobna pravila pričakovati tudi za druge začimbe in prelive v restavracijah, na primer za sol, kis in poper ali pa celo za vino.
Nekateri pa vidijo, tudi v kontekstu krize, to zgodbo kot politično bitko med severom in jugom, med "potrošniki" in "proizvajalci" oljčnega olja.
Komisar Ciolos je danes, čeprav se je moral posipati s pepelom, vztrajal, da obstaja nevarnost zavajanja potrošnikov v restavracijah.
A obenem je priznal, da se je pogovarjal predvsem s proizvajalci in očitno ne dovolj z drugo stranjo, ter za prihodnje dni napovedal temeljito razpravo s proizvajalci, trgovci ter predstavniki restavracij in potrošnikov.
Na vprašanje, zakaj ni Bruselj predlagal tudi prepovedi odprtega vina v restavracijah, je komisar odgovoril, da je to dobro vprašanje, a da pač "redko najde odprto steklenico vina na svoji mizi".
Evropski poslanec Alyn Smith, član odbora Evropskega parlamenta za kmetijstvo, je odločitev komisije pospremil s tvitom: "Predlog o oljčnem olju je bil res deviško smešen."
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.