
V Los Angelesu je potekala podelitev 75. oskarjev, ki jih podeljuje Ameriška filmska akademija. S prireditve v gledališču Kodak v Hollywoodu, ki jo je vodil Steve Martin, je največ oskarjev, skupaj šest, odnesel musical Chicago, ki se je za to prestižno nagrado potegoval v kar trinajstih kategorijah.
Oskarja za glavno žensko vlogo je dobila Nicole Kidman za vlogo v filmu The Hours, oskarja za glavno moško vlogo pa Adrien Brody v filmu Pianist. Catherine Zeta-Jones je dobila oskarja za stransko vlogo v Chicagu, Chris Cooper pa za vlogo v filmu Adaptation. Oskarja za najboljšo režijo je dobil Roman Polanski za Pianista.
Chicago je poleg oskarja za najboljši film dobil še oskarje za stransko igralko (Catherine Zeta-Jones), kostumografijo (Collen Atwood), scenografijo, zvok in montažo. Po številu pobranih oskarjev, mu s tremi, ki pa sodijo med pomembnejše - za režijo, najboljši scenarij po literarni predlogi in za najboljšega igralca - sledi film Pianist.

Oskar za najboljši tujejezični film je pripadel nemškemu Nikjer v Afriki Caroline Link, oskar za najboljši dokumentarni film pa je prejel Bowling za Columbine v režiji Michaela Moorea.
Med filmi, ki se lahko pohvalijo s po več oskarji sta tudi Frida - za masko (John Jackson in Beatrice De Alba) ter za izvirno glasbo in Gospodar prstanov: Stolpa - za vizualne efekte ter montažo zvoka.
Za najboljši izvirni scenarij je bil nagrajen Pedro Almodovar za film Govori z njo. Almodovar, ki že ima oskarja za najboljši tujejezični film (Vse o moji materi), je nagrado posvetil vsem, ki se borijo za mir, demokracijo in človekove pravice.
Oskar za animiran film je pripadel Čudežnemu popotovanju, za najboljšo pesem pa Eminemu za Lose Yourself v filmu 8 milj.
Častnega oskarja pa je prejel Peter O'Toole. Že sedemkrat je bil nominiran v kategoriji za najboljšega igralca, a je vedno ostal brez te prestižne nagrade.
Izjave dobitnikov oskarjev

Adrien Brody, ki je za igro v Pianistu dobil oskarja za najboljšo glavno moško vlogo, je ob prihodu na oder dejal, da ga je snemanje Pianista naredilo občutljivejšega za vojno ter da ob prejemu nagrade občuti veselje, pa tudi žalost, da jo sprejema v tako "čudnem" času, ko poteka vojna v Iraku. Dodal je, da se je potrebno zavedati, koliko žalosti in razčlovečenja vojna prinese ljudem ter da se je potrebno zavzemati za mirne rešitve. Režiser Pianista Roman Polanski se podelitve ni udeležil. Ronald Harwood, dobitnik oskarja za scenarij po literarni predlogi, je ob prihodu na oder dejal, da si ta prestižni kipec v resnici zasluži Polanski.
Oskar za glavno žensko vlogo je pripadel Nicole Kidman za vlogo v filmu Ure do večnosti. Kidmanova, ki je ob tem od sreče potočila nekaj solz, je pojasnila da se je podelitve v teh težkih časih udeležila, ker se ji zdi, da je umetnost pomembna, ker verjame v to, kar dela in ker gre pri podeljevanju oskarjev za tradicijo, ki jo je potrebno nadaljevati. Poudarila je še, da je "na svetu veliko problemov in da v vojni ljudje vedno izgubljajo tiste, ki jih imajo radi, zato naj jih Bog blagoslovi".

Oskarja za najboljšo žensko stransko vlogo je prejela Catherine Zeta-Jones za vlogo v musicalu Chicago. Igralka, ki je v visoki nosečnosti, se je ob prevzemu prestižne filmske nagrade, ki jo je tokrat prejela prvič, z nekoliko jokajočim glasom med drugim zahvalila ekipi filma Chicago in svoji družini, oskarja za najboljšo moško stransko vlogo pa je prejel Chris Cooper za igro v filmu Adaptation.
Nagrada dokumentarnemu filmu Bowling za Columbine, ki predstavlja kritiko vojne, je na noge dvignila celo dvorano, ki jo je Michael Moore dodatno razburil z besedami, da "imamo radi resnico, a živimo v svetu, ki je izmišljen, kjer nam posredujejo izmišljene rezultate volitev in imamo predsednika, ki nas pošilja v vojno iz namišljenih razlogov". Ob koncu pa je vzkliknil: "Nasprotujemo vojni, gospod Bush!".
Oskarje izbere ameriška filmska akademija
Nominirance za oskarje v 23 kategorijah izbere 5300 članov ameriške filmske akademije, in sicer v vsaki kategoriji določeni člani akademije - tako denimo nominirance za igralce igralci, za režiserje režiserji. Kandidate za dokumentarne in tuje filme izbereta posebna odbora. Vsi člani akademije glasujejo za nominirance za najboljši film, lahko pa glasujejo za nagrajence v vseh kategorijah. Za zlate kipce se lahko potegujejo vsi filmi, ki so bili na sporedu v ameriških kinodvoranah med 1. januarjem in 31. decembrom minulega leta in so jih predvajali najmanj sedem zaporednih dni.

Podelitev oskarjev se je, potem ko je v minulih letih potekala v različnih predelih Los Angelesa, lani po dvainštiridesetih letih vrnila v osrčje Hollywooda. V gledališču Kodak je prostora za 3270 obiskovalcev, sicer pa je to prizorišče nedaleč vstran od znanega Walk of fame - odtisov zvezd na pločniku pred Chinese Theatrom - in blizu zgodovinskega hotela Roosevelt, v katerem so 16. maja 1929 podelili prve oskarje. Prvi zlati kipec za najboljšega igralca je prejel Emil Jannings za vlogi v filmih The Way of All Flesh in The Last Command. Prvo leto so podelili 19 oskarjev, med njimi je le enega dobila ženska. Janet Gaynor je kipec za najboljšo igralko dobila za vloge v filmih Sunrise, Seventh Heaven in Street Angel.
Prireditev spremljale demonstracije
Sicer pa so se pred pričetkom podelitve nedaleč od gledališča Kodak zbrali demonstranti, tako tisti, ki vojno podpirajo kot tisti, ki ji nasprotujejo. Nasprotniki vojne so nosili transparente z napisi, kot so: "Bush je izdal Ameriko", "Bush, neumen in nevaren" in "oskarja za mir", nedaleč od območja, kamor so prispele filmske zvezde, pa so privrženci vojne v Iraku nosili prapore z napisi "Bog blagoslovi Ameriko". Tradicionalna rdeča preproga je bila letos odpovedana. Nekatere zvezde so se v znak protesta proti ameriški odvisnosti od vojne namesto z limuzinami pripeljale s hibridnimi avtomobilčki na električni pogon, med njimi Susan Sarandon in Tim Robbins. Ravno tako v znak protesta se podelitve niso udeležile nekatere zvezde, med njimi igralec Will Smith in režiser Aki Kaurismaki, katerega film Mož brez preteklosti je bil nominiran v kategoriji za najboljši tujejezični film.