Gospodarski minister Stanko Stepišnik in predsednik uprave SID banke Sibil Svilan sta 10. septembra podpisala pogodbo, ki je podlaga za oblikovanje posojilnega sklada v okviru SID banke. V posojilnem skladu, namenjenem mikro, malim in srednje velikim podjetjem, ki imajo razvojni potencial, bo na voljo 500 milijonov evrov.

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so pri pregledu razpisne dokumentacije za pridobitev kreditov iz posojilnega sklada pri SID banki ugotovili, da samostojni podjetniki ne sodijo med primerne upravičence na podlagi posebnih pogojev financiranja poslovanja malih in srednje velikih podjetij.
Glede na obljube in zagotovila ministra Stepišnika, da gre za konkretno pomoč številnim malim in srednjim podjetjem, pa tudi za ohranitev delovnih mest, so v OZS razočarani, da so samostojni podjetniki izvzeti. Stepišniku so zato poslali protestno pismo in zahtevali nove razpisne pogoje.
"Združujemo več kot 51.000 obrtnikov in malih podjetnikov, od tega je 77,6 odstotka samostojnih podjetnikov in le 22,4 odstotka gospodarskih družb. Tudi samostojni podjetniki zaposlujejo, inovirajo in se razvijajo ter tako predstavljajo velik razvojni potencial naše države," je v pismu med drugim zapisal predsednik upravnega odbora OZS Branko Meh.
Stepišnika pozivajo, naj spremenijo razpisne pogoje in tudi samostojnim podjetnikom omogočijo, da lahko pristopijo h kandidaturi za sredstva preko razvojno-spodbujevalnega programa za mikrofinanciranje poslovanja malih in srednjih podjetij 2013–2014.
Ministrstvo: SID banka ponuja druge ugodne vire financiranja za samostojne podjetnike
Na ministrstvu so pojasnili, da sta razvojno-spodbujevalna programa SID banke za (mikro) financiranje poslovanja malih in srednje velikih podjetij (MSP) iz Posojilnega sklada za MSP le dva od predvidenih štirih programov ukrepa finančnega inženiringa za spodbujanje razvoja malih in srednje velikih podjetij, ki omogočata razmeroma visoke zneske kreditov. Ukrep je zato namenjen enotni ciljni skupini upravičencev – pravnim osebam zasebnega prava s sedežem v Sloveniji, ki so ustanovljene in delujejo kot gospodarske družbe po zakonu o gospodarskih družbah.
Financiranje samostojnih podjetnikov na podoben način bi zato zahtevalo oblikovanje ločenega ukrepa finančnega inženiringa, prilagojenega potrebam omenjene oblike poslovanja in tržne vrzeli. Prvenstveno pa bi bilo treba oblikovati ločen posojilni sklad, namenjen izključno samostojnim podjetnikom, saj samostojni podjetniki večinoma ne izpolnjujejo pogojev, potrebnih za pridobitev kredita po navedenih programih iz Posojilnega sklada za MSP.
Za samostojne podjetnike in druge oblike poslovanja SID banka neodvisno od Posojilnega sklada za MSP prek poslovnih bank že zagotavlja druge ugodne vire financiranja, ki so po informacijah SID banke še neizkoriščeni. Obenem prek Slovenskega podjetniškega sklada SID banka v okviru programa mikrokrediti za mikro in mala podjetja izvaja tudi mikrofinanciranje samostojnih podjetnikov. Prav tako lahko samostojni podjetniki kandidirajo za sredstva v okviru razpisov Slovenskega podjetniškega sklada.
Kakšni so pogoji?
Po pojasnilih SID banke se lahko za kredite potegujejo mala in srednja podjetja, ki niso v težavah, nimajo neporavnanih obveznosti do davčne uprave in nimajo neporavnanega naloga za izterjavo neopravičenih državnih pomoči.
Med pogoji je tudi je zahteva, da mora razmerje med neto finančnim dolgom in dobičkom pred davki, obrestmi in amortizacijo (EBITDA) podjetja znašati največ 5,0, razmerje med finančnim dolgom in lastniškim kapitalom pa 3,0. Med pogoji je tudi, da razmerje med EBITDA in finančnimi odhodki iz finančnih in poslovnih obveznosti znaša najmanj 1,5, podjetje pa mora poslovati najmanj dve polni poslovni leti, v povprečju pa mora zaposlovati vsaj tri osebe.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.