Predsednik republike Borut Pahor se je danes sestal z vodji poslanskih skupin ter se z njimi posvetoval o predlogih kandidatov za varuha človekovih pravic in za prvega namestnika predsednika računskega sodišča. V petek bosta svoje stališče do kandidatov predsedniku republike predstavila še poslanca obeh manjšin.
26 kandidatur za varuha
Na poziv za varuha je prispelo 26 kandidatur. Med drugimi se za to mesto potegujejo nekdanji direktor vladnega urada za narodnosti Stane Baluh, sedanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, nekdanja ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman, sedanji namestnik varuhinje Tone Dolčič in velenjska tožilka, poznana predvsem po primeru koroške deklice, Aleksandra Štiblar.
Predsednik lahko za varuha predlaga tudi več kandidatov, odloči pa se lahko tudi za nekoga, ki se ni prijavil na razpis. V DZ je za izvolitev varuha potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev.
Kdo se poteguje za položaj prvega namestnika?
Za prvega namestnika predsednika računskega sodišča se potegujejo direktor davčnega urada Maribor Marjan Špilar, vrhovni državni revizor na računskem sodišču Jorg Kristijan Petrovič, Miranda Groff Ferjančič z ministrstva za finance in Gregor Korošec.
Predsednik države predlaga kandidata za namestnika državnemu zboru, ta pa o njem s tajnim glasovanjem odloča v 30 dneh po predložitvi predloga. Kandidat je imenovan, če zanj glasuje večina poslancev.
Möderndorfer: Izbor kandidata za varuha bo za Pahorja izziv
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, ki se je prvi udeležil posveta pri predsedniku Pahorju, v izjavi za medije ni želel povedati, katera imena je Pahorju predlagal. Ocenil pa je, da bo izbor kandidata za varuha za Pahorja izziv.
Möderndorfer verjame, da Pahor pri kandidatih za prvega namestnika predsednika računskega sodišča, za katerega se potegujejo štirje kandidati in za katerega je v državnem zboru potrebnih 46 glasov, ne bo imel težjega dela. Bo pa po njegovih besedah večji izziv pri predlogu kandidata za varuha, ki potrebuje dvotretjinsko podporo poslancev.
S Pahorjem se je pogovoril tudi Tanko
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je Pahorju na posvetu povedal, katerega kandidata je stranka pripravljena podpreti, v izjavi za medije pa imena kandidata ni želel razkriti. Gre za neformalno podporo, saj bo stranka svoje uradno stališče glede tega oblikovala na torkovem sestanku poslanske skupine. Kandidat, ki so ga neformalno podprli, po besedah Tanka prihaja z liste kandidatov, ki so prispeli na poziv predsednika republike.
Pahor formalnega predloga za kandidata za varuha človekovih pravic po besedah Tanka še nima oblikovanega. Sam ocenjuje, da bo potrebnega še kar nekaj dela, da bi prišli do potrebnega dvotretjinskega soglasja o katerem izmed kandidatov. Povedal je tudi, da Pahor ne izključuje možnosti, da za varuha predlaga katerega od kandidatov zunaj kandidatur, ki so prispele na njegov poziv.
Po Tankovi oceni bo imel Pahor nekoliko lažje delo pri namestniku predsednika Računskega sodišča RS, za imenovanje katerega je v DZ dovolj večina glasov poslancev.
SD izrazitega favorita med kandidati za varuha nima
Vodja poslancev SD Janko Veber je v izjavi za medije po posvetu pri predsedniku dejal, da izrazitega favorita med prijavljenimi kandidati nimajo. Poslanci SD so se po njegovih besedah že sestali s kandidati Rinaldom DiRicchardijem - Muzgo, Lilijano Kozlovič in Lujem Šproharjem. Kot je pojasnil, so se omenjeni kandidati želeli predstaviti njihovi poslanski skupini, zato so z njimi opravili pogovore. S tem je danes tudi seznanil predsednika republike, ki je po njegovih besedah ta imena dal na seznam mogočih kandidatov.
Vendar se Veber v izjavi za medije ni želel opredeljevati, kdo je zanje bolj sprejemljiv in kdo manj. Izrazitega favorita med kandidati po njegovih besedah nimajo, pripravljeni bi bili podpreti tudi katerega od kandidatov s seznama, dopuščajo pa tudi možnost, da Pahor predlaga kandidata, ki ga na seznamu ni. Dokončno stališče bodo v SD oblikovali, ko bo predsednik predstavil svoj predlog.
Po Vebrovih besedah je pri kandidatu za varuha človekovih pravic zagotovo najpomembnejša odločitev največjih parlamentarnih strank. Če bi se uskladili največji stranki, je mogoče pričakovati, da bi tega kandidata podprl tudi SD, je pojasnil Veber.
V DL zaupajo Pahorju
Državljanska lista na pogovorih pri predsedniku izrecno ni podprla nobenega od kandidatov za varuha človekovih pravic. Po besedah namestnice vodje strankine poslanske skupine Katarine Hočevar v DL zaupajo predsedniku, da bo predlagal dobrega kandidata, ki bo istočasno užival tako zaupanje političnih strank kot javnosti. V stranki so po besedah Hočevarjeve naredili tudi svoj ožji izbor kandidatov, o katerem pa v izjavi za medije po posvetu ni podrobneje govorila.
Na mestu varuha človekovih pravic si v DL po besedah Hočevarjeve želijo osebo, ki ne bo samo beležila, temveč bo tudi dejansko varovala človekove pravice v "pravem pomenu besede in ne ideološkem". "Želimo si osebo, ki bi bila operativna in bi naloge učinkovito opravljala tudi na izvedbeni ravni," je povedala.
Pri kandidatih za prvega namestnika Računskega sodišča RS stranka podpira vrhovnega državnega revizorja na računskem sodišču Jorga Kristijana Petroviča, je povedala.
SLS bi jih lahko podprl kar nekaj
Od predlaganih kandidatov za varuha človekovih pravic bi jih SLS lahko podprl kar nekaj, je v izjavi za medije po posvetu s Pahorjem dejal vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. Imen ni želel razkriti. Za namestnika predsednika računskega sodišča pa bi po njegovih besedah SLS podprl Jorga Kristijana Petroviča.
Tudi v NSi favorita niso razkrili
Zadnja se je posveta pri predsedniku udeležila namestnica vodje poslanske skupine NSi Iva Dimic. Imena strankinega favorita za varuha človekovih pravic ni želela izdati, za namestnika predsednika računskega sodišča pa bi bili v NSi pripravljeni podpreti Jorga Kristijana Petroviča.
Kot je pojasnila Dimičeva, imajo v NSi s seznama kandidatov za varuha človekovih pravic "eno ime", a ga ni želela razkriti, ker še ni znano, kako se bo postopek odvijal. Bo pa po njenih besedah več znano prihodnji teden. Je pa Dimičeva pritrdilno odgovorila na vprašanje, ali bi bila za NSi kot kandidatka sprejemljiva nekdanja ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.