Slovenski predsednik Borut Pahor je v pogovoru s svojim gostiteljem nemškim predsednikom Joachimom Gauckom v Berlinu danes znova izrazil prepričanje, da je Slovenija v realnem času sposobna sama rešiti svoje težave. Dodal je še, da naša država potrebuje le razumevanje in ne denarja, nemške partnerje pa povabil k vlaganju v Slovenijo.
Pahor je nemške sogovornike seznanil s prizadevanji Slovenije, da sama reši svoje finančne težave in ji ne bo treba zaprositi za mednarodno pomoč trojke, ki bi Slovenijo "potisnila na periferijo EU", je v izjavi za slovenske medije dejal predsednik. Dodal je, da v Berlinu zaenkrat zaupajo, da bo Slovenijo opravila domačo nalogo.
Predsednik republike je Berlin obiskal teden dni po obisku v Franciji. V zvezi s tem je danes tudi poudaril, da je sogovornikom tako v Parizu kot Berlinu povedal, da ni nobenih razlogov, da bi se nadaljevala ugibanja, da bi Slovenija šla po poti Cipra. Dodal je, da slovenska vlada, z ukrepi, ki jih že izvaja, tudi kot nadaljevanje prejšnje politike ali pa jih načrtuje v zgoščenem času, vliva "zanesljivo upanje, da se bomo sami izvlekli iz teh težav". Kot je še dejal Pahor, je na pogovorih zastavil svojo besedo zato, da nam "dve pomembni evropski partnerici pri tem zaupata", na Sloveniji sami pa je, da naredi domačo nalogo. Ob tem je opozoril, da se je treba zavedati, da "imamo sedaj zelo malo časa, da dokažemo, da smo tudi odgovoren gospodar".
"Ne gre samo za finančni vidik morebitne intervencije trojke, gre tudi za politični vidik. Slovenija si tega ne sme privoščiti za nobeno ceno. To bi pomenilo avtomatično zdrs naše države na periferijo EU. Daleč stran od tistih zamisli, ki smo jih imeli ob dvigu zastave pred dobrima dvema desetletjema," je še opozoril slovenski predsednik.
Pahor: Francija in Nemčija pomirjeno gledata na Slovenijo
Ocenil je tudi, da je Slovenija tako v Parizu in Berlinu pri sogovornikih dosegla, da spričo ravnanj vlade, spričo odločitev, ki ji načrtujeta vlada in parlament, pomirjeno gledajo na prizadevanja Slovenije, da sama reši krizo. Sogovornikom je Pahor tudi zagotovil, da bo Slovenija nadaljevala s konsolidacijo javnih financ, sanacijo bančnega sistema ter ukrepi za gospodarsko rast, in da je pri tem že dokazala, da lahko sama financira svoje potrebe. Kot je še dejal v izjavi za novinarje, je povedal tudi, da si sam ne zna predstavljati položaja, če Sloveniji ne bo uspelo.
Pahor, ki se mudi na delovnem obisku v Nemčiji, je poudaril, da varčevanje ostaja temelj konsolidacije javnih financ, prav tako bo Slovenija nadaljevala s strukturnimi reformami, ki bodo povečale konkurenčnost gospodarstva in izboljšale investicijsko okolje. Slovenski predsednik je zato nemške partnerje povabil k investiranju v Slovenijo, tudi v luči predvidene privatizacije, so sporočili iz Pahorjevega urada.
Predsednika sta govorila tudi o aktualnih evropskih temah in posvetila veliko pozornost razvoju Evrope in njeni prihodnosti, pri čemer sta se strinjala, da je potrebna nadaljnja integracija Evrope skozi strukturiran dialog, ki bo Evropo približal državljanom. Sogovornika sta se dotaknila tudi evropske perspektive Zahodnega Balkana in ocenila, da je treba spodbujati politični dialog med državami, ki bo omogočil spravo in ustvarjal vzdušje, v katerem bo mogoče reševati preostala odprta vprašanja.
Gauck, ki je Pahorja pred predsedniško palačo Bellevue sprejel z vojaškimi častmi, je spomnil tudi na dolgoletno prijateljstvo med državama. Pahor pa je izpostavil pomen strateškega partnerstva, ki sta ga leta 2011 podpisali Slovenija in Nemčija, ter možnost nadaljnje poglobitve gospodarskega sodelovanj. Pahor je Gaucka tudi povabil na obisk v Slovenijo, tako na uradni obisk kot na kakšen neformalni dogodek, Gauck pa je Pahorja povabil k razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo vodi sam, so še sporočili iz Pahorjevega kabineta.
Pahor Merklovi prinesel rože, nemško kanclerko zanimale razmere v Sloveniji
Popoldne se je Pahor srečal še z nemško kanclerko Angelo Merkel. Nemška kanclerka je med srečanjem izpostavila odlične odnose med državama, sicer pa so jo zanimale razmere v Sloveniji, še zlasti ozračje za tuja vlaganja. V zvezi s tem je Merklova opozorila na birokratske ovire, slovenski predsednik pa je zagotovil, da so neposredne investicije dobrodošle, predvsem v luči privatizacije. Nemška kanclerka je še poudarila, da je potrebna strategija vlade, ki bi nagovorila tuje vlagatelje.
Tudi na pogovorih z Merklovo je Pahor zagotovil, da bo Sloveniji uspelo premostiti težave. Nemška kanclerka in slovenski predsednik sta se dotaknila tudi prihodnosti stare celine in se strinjala, da se morajo države skupaj boriti za prihodnost EU in da je treba ustvariti pozitivno sporočilo. Merklova je tudi pozdravila vodilno vlogo Slovenije na Zahodnem Balkanu.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.